Hlavní navigace

Digitál v EU povede Margrethe Vestager, strůjkyně obřích pokut pro IT firmy

Sdílet

Jan Sedlák

Předsedkyně nově nastupující Evropské komise Ursula von der Leyen dnes zveřejnila složení jejího kabinetu. Digitální agendu v něm bude nově zastřešovat dánská politička Margrethe Vestager, která se zároveň stává výkonnou místopředsedkyní komise a bude dohlížet i na hospodářskou soutěž. V EK bude zastávat jednu ze čtyř nejsilnějších rolí.

Pozici komisařky pro hospodářskou soutěž Vestager zastávala i v dosluhující Evropské komisi. Digitální sektor ji hodně cítil i odsud. Eurokomisařka ve velkém udělovala pokuty mezinárodním technologickým společnostem jako Apple (danění v Irsku a pokuta 13 miliard eur), Google (zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a pokuta 4,3 miliardy eur), Facebook, Amazon nebo Qualcomm.

Bývalá vicepremiérka Dánska a předsedkyně tamní sociálně-liberální strany, která se označuje za člověka s velkým cítěním pro spravedlnost, prozatím neuvedla, jaké priority chce v případě digitální ekonomiky a agendy prosazovat. Bude ale mít vliv i na operátory a další sektory.

O digitální agendu měla zájem také Věra Jourová, která zkušenosti nasbírala díky tvorbě pravidel pro ochranu dat a podobně. Češka se nakonec stala místopředsedkyní EK a zodpovědná bude za transparentnost a hodnoty Evropské unie.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory