Hlavní navigace

Digitál v EU povede Margrethe Vestager, strůjkyně obřích pokut pro IT firmy

10. 9. 2019

Sdílet

Margrethe Vestager

Předsedkyně nově nastupující Evropské komise Ursula von der Leyen dnes zveřejnila složení jejího kabinetu. Digitální agendu v něm bude nově zastřešovat dánská politička Margrethe Vestager, která se zároveň stává výkonnou místopředsedkyní komise a bude dohlížet i na hospodářskou soutěž. V EK bude zastávat jednu ze čtyř nejsilnějších rolí.

Pozici komisařky pro hospodářskou soutěž Vestager zastávala i v dosluhující Evropské komisi. Digitální sektor ji hodně cítil i odsud. Eurokomisařka ve velkém udělovala pokuty mezinárodním technologickým společnostem jako Apple (danění v Irsku a pokuta 13 miliard eur), Google (zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a pokuta 4,3 miliardy eur), Facebook, Amazon nebo Qualcomm.

Bývalá vicepremiérka Dánska a předsedkyně tamní sociálně-liberální strany, která se označuje za člověka s velkým cítěním pro spravedlnost, prozatím neuvedla, jaké priority chce v případě digitální ekonomiky a agendy prosazovat. Bude ale mít vliv i na operátory a další sektory.

O digitální agendu měla zájem také Věra Jourová, která zkušenosti nasbírala díky tvorbě pravidel pro ochranu dat a podobně. Češka se nakonec stala místopředsedkyní EK a zodpovědná bude za transparentnost a hodnoty Evropské unie.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).