Hlavní navigace

Digitální Česko: co se změnilo ve finální verzi programového prohlášení Babišovy vlády?

Sdílet

David Slížek 8. 1. 2018

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) dnes zveřejnila konečnou verzi svého programového prohlášení, se kterým chce Poslaneckou sněmovnu žádat o důvěru. O jejích plánech v digitální oblasti jsme psali už v prosinci, kdy zveřejnila pracovní verzi dokumentu – viz Stát bude centrálně řídit IT a digitalizaci. Zmocněnec se bude zodpovídat Babišovi.

Hlavní body týkající se tzv. Digitálního Česka ve finálním materiálu zůstaly, v několika ohledech se ale text oproti své pracovní verzi liší. Většinou jde o formulace, v několika případech ale i o určité významové posuny.

Například v odstavci o tom, že vláda plánuje vyřešit problémy služeb tzv. sdílené ekonomiky (Airbnb, Uber a podobně) původně stálo:

… platformám nastavíme jasná pravidla, aby se lidé nebáli zbytečné byrokracie, když si pomocí nich chtějí rychle přivydělat.

Ve finální verzi už věta o přivýdělcích není, naopak se v ní mluví o výběru daní:

… platformám nastavíme jasná pravidla z hlediska spravedlivého zdanění na jedné straně a z pohledu jednoduchého uživatelsky komfortního přístupu na straně druhé.

Další změna se dá určitě považovat za posun k lepšímu. V odstavci věnovanému rozvoji digitálních služeb v nové verzi přibylo výslovné přihlášení k tomu, že zákony budou muset nadále procházet posouzením z hlediska dopadu na digitální prostředí:

… každý nový návrh jakékoliv právní normy určené k projednání vládou ČR bude muset obsahovat kromě již existujících analýz dopadů i tzv. ITIA ( information technology impact analysis).

U slibu, že vláda pomůže postavit vysokorychlostní připojení po celé republice, z finální verze vypadla věta o jednom konkrétním kroku, jak tomu má vláda pomoci:

… především zjednodušením administrativy pro získávání všech potřebných povolení.

Z nové verze také vypadly dva celé body, které slibovaly zefektivnění IT systému státní správy:

Uděláme pořádek v tom, co který systém dělá, jaké má kvalitativní parametry, kdo za něj odpovídá, kolik stojí. Vytvoříme jednotné standardy, rozbijeme velké monolitické systémy na spolupracující vrstvy a komponenty.

Při budování jednotných služeb pro různá ministerstva je průvodním vedlejším efektem i odhalení nesmyslných rozdílů v legislativě, čímž dochází i k jejímu zjednodušení. Tím, že dojde ke konsolidaci aplikací, které jsou pro jednotlivé rezorty podobné, ne-li stejné, dojde k výrazným úsporám na straně státu. Služby se tak stanou jednoduššími a budeme je rozvíjet rychleji.

K tomuto tématu nakonec zůstal jen jeden odstavec, ve kterém přibylo „nicméně vzájemně kompatibilní“:

Místo složitých a velkých veřejných zakázek budeme soutěžit jednotlivé menší, nicméně vzájemně kompatibilní a spolupracující části a platformy, které zapadnou do celkové architektury. V maximální míře budeme využívat sdílených služeb, a to nejen datových center a serverů, ale i celých agend společných pro více úřadů.

Z konečné verze vypadl také závazek, že stát pro své úřady zřídí virtuálního operátora k propojení jednotlivých úřadů. Původně odstavec zněl:

Využijeme také volnou kapacitu dnes již jednotlivými ministerstvy vybudovaných komunikačních sítí, které jsou ve vlastnictví státu (přímo či prostřednictvím státních podniků), k propojení jednotlivých subjektů státní správy – vytvoříme virtuálního operátora pro státní správu.

Nové znění končí o něco dříve:

Využijeme také volnou kapacitu dnes již jednotlivými ministerstvy vybudovaných komunikačních sítí, které jsou ve vlastnictví státu (přímo či prostřednictvím státních podniků), k propojení jednotlivých subjektů státní správy.

A změna je i u odstavce o otevřených datech. Nově do něj přibylo, že zveřejňována mají být jen data, která jsou „dostupná a zveřejnitelná“.

Všechna dostupná a zveřejnitelná data, která vzniknou za peníze daňových poplatníků, musí být neprodleně bezplatně zveřejňována. To podpoří další rozvoj služeb založených na těchto datech.

A tady je celé porovnání obou verzí kapitoly o Digitálním Česku (provedeno automaticky ve Wordu – přeškrtnuté pasáže ve finální verzi nejsou, podtržené do ní naopak přibyly):

Digitální Česko - porovnání by Anonymous NNCw9JZt on Scribd

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.