Hlavní navigace

Digitální Česko: co se změnilo ve finální verzi programového prohlášení Babišovy vlády?

8. 1. 2018

Sdílet

Digitální Česko Autor: Institut pro politiku a společnost

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) dnes zveřejnila konečnou verzi svého programového prohlášení, se kterým chce Poslaneckou sněmovnu žádat o důvěru. O jejích plánech v digitální oblasti jsme psali už v prosinci, kdy zveřejnila pracovní verzi dokumentu – viz Stát bude centrálně řídit IT a digitalizaci. Zmocněnec se bude zodpovídat Babišovi.

Hlavní body týkající se tzv. Digitálního Česka ve finálním materiálu zůstaly, v několika ohledech se ale text oproti své pracovní verzi liší. Většinou jde o formulace, v několika případech ale i o určité významové posuny.

Například v odstavci o tom, že vláda plánuje vyřešit problémy služeb tzv. sdílené ekonomiky (Airbnb, Uber a podobně) původně stálo:

… platformám nastavíme jasná pravidla, aby se lidé nebáli zbytečné byrokracie, když si pomocí nich chtějí rychle přivydělat.

Ve finální verzi už věta o přivýdělcích není, naopak se v ní mluví o výběru daní:

… platformám nastavíme jasná pravidla z hlediska spravedlivého zdanění na jedné straně a z pohledu jednoduchého uživatelsky komfortního přístupu na straně druhé.

Další změna se dá určitě považovat za posun k lepšímu. V odstavci věnovanému rozvoji digitálních služeb v nové verzi přibylo výslovné přihlášení k tomu, že zákony budou muset nadále procházet posouzením z hlediska dopadu na digitální prostředí:

… každý nový návrh jakékoliv právní normy určené k projednání vládou ČR bude muset obsahovat kromě již existujících analýz dopadů i tzv. ITIA ( information technology impact analysis).

U slibu, že vláda pomůže postavit vysokorychlostní připojení po celé republice, z finální verze vypadla věta o jednom konkrétním kroku, jak tomu má vláda pomoci:

… především zjednodušením administrativy pro získávání všech potřebných povolení.

Z nové verze také vypadly dva celé body, které slibovaly zefektivnění IT systému státní správy:

Uděláme pořádek v tom, co který systém dělá, jaké má kvalitativní parametry, kdo za něj odpovídá, kolik stojí. Vytvoříme jednotné standardy, rozbijeme velké monolitické systémy na spolupracující vrstvy a komponenty.

Při budování jednotných služeb pro různá ministerstva je průvodním vedlejším efektem i odhalení nesmyslných rozdílů v legislativě, čímž dochází i k jejímu zjednodušení. Tím, že dojde ke konsolidaci aplikací, které jsou pro jednotlivé rezorty podobné, ne-li stejné, dojde k výrazným úsporám na straně státu. Služby se tak stanou jednoduššími a budeme je rozvíjet rychleji.

K tomuto tématu nakonec zůstal jen jeden odstavec, ve kterém přibylo „nicméně vzájemně kompatibilní“:

Místo složitých a velkých veřejných zakázek budeme soutěžit jednotlivé menší, nicméně vzájemně kompatibilní a spolupracující části a platformy, které zapadnou do celkové architektury. V maximální míře budeme využívat sdílených služeb, a to nejen datových center a serverů, ale i celých agend společných pro více úřadů.

Z konečné verze vypadl také závazek, že stát pro své úřady zřídí virtuálního operátora k propojení jednotlivých úřadů. Původně odstavec zněl:

Využijeme také volnou kapacitu dnes již jednotlivými ministerstvy vybudovaných komunikačních sítí, které jsou ve vlastnictví státu (přímo či prostřednictvím státních podniků), k propojení jednotlivých subjektů státní správy – vytvoříme virtuálního operátora pro státní správu.

Nové znění končí o něco dříve:

Využijeme také volnou kapacitu dnes již jednotlivými ministerstvy vybudovaných komunikačních sítí, které jsou ve vlastnictví státu (přímo či prostřednictvím státních podniků), k propojení jednotlivých subjektů státní správy.

A změna je i u odstavce o otevřených datech. Nově do něj přibylo, že zveřejňována mají být jen data, která jsou „dostupná a zveřejnitelná“.

Všechna dostupná a zveřejnitelná data, která vzniknou za peníze daňových poplatníků, musí být neprodleně bezplatně zveřejňována. To podpoří další rozvoj služeb založených na těchto datech.

A tady je celé porovnání obou verzí kapitoly o Digitálním Česku (provedeno automaticky ve Wordu – přeškrtnuté pasáže ve finální verzi nejsou, podtržené do ní naopak přibyly):

Digitální Česko - porovnání by Anonymous NNCw9JZt on Scribd

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 1. 2018 8:33

  OB (neregistrovaný)

  Pro Vaši informaci - když jen tak projedu to málo, s čím jsem se setkal, tak na směny se kromě výrobních podniků a hypermarketů pracuje i ve zdravotnictví, u hasičů a policie, vězeňská služba, v sociálních službách, obsluha bazénů, a dokonce i v kasinu (12hod směny => režim 3/4 dny v týdnu). A určitě je toho mnohem víc...

 • 8. 1. 2018 17:55

  ať si říká co chce, ale eetečkem to zabil (neregistrovaný)

  eetečko je ukázka jeho přístupu ,dosadil tam svý lidi šilerku, janečka, gestapáky,učten­kovka jsou další vyhozený prachy

 • 9. 1. 2018 16:35

  Luk (neregistrovaný)

  Tak ono to má logiku. Třeba ve službách je logické, aby fungovaly (také) v době, kdy je lidé mohou využít - což nemohou, pokud jsou v práci. Nic na tom nemění ani fakt, že úřady a pošty často fungují jen v době, kdy je většina lidí v práci (a na jejich návštěvu si musí brát dovolenou) ;-)

 • 9. 1. 2018 3:40

  bez přezdívky

  Je to velmi brilantně podanýsouhrn změn - před a potom..

  ALE.. podívejte se na jakoukoliv diskusi ohledně Babiše,.jeho vlády a spol. na Novinky.cz.. ti lidé tam jsou totálně vy-platlaní a naprostí trotli!! to se nedá říci jinak! na žádném jiném serveru (typu lidovky, aktualne, idnes.. tyden) nenajdete tak slabomyslené,. TOTALNE HLOUPE a ZAOSTALE jedince, jako na v diskusi NOVINKY:Cz na jakékoliv téma ohledně "babiš"..

  k tomu je nutné dodat i v posledních 14 dnech zveřejněný průzkum (nedokáži si vybavit, na jakém serveru - ale novinky určitě ne! - bud aktualne, nebo idnes).. že celá 1/4 občanů CR chodí do práce NA SMENY! .. už to o samo je o sobě alarmující, protože až existující určité specifické profese typu nadnárodních Shared Service Center, kde i IT pracuje na směny v noci.. tak jsou to max desítky lidí.. ne.. toto je o těch nejubožejších lidech, co makají za nějakých 15k hrubého a pak se jen vztekají, nadávají .. závidí ostatním a.. a hážou to ANo..

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).