Hlavní navigace

Digitální koordinátor Tomáš Prouza končí, zamířit by měl k Číňanům

Jan Sedlák

Tomáš Prouza (ČSSD) k 31. březnu skončí na pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti a spolu s tím opustí i roli národního koordinátora pro digitální agendu. Prouza podal rezignaci sám (rezignační dopis) a informoval o tom, že na konci roku dostal nabídku ze soukromého sektoru, kterou přijal. „Poslední dva měsíce jsem proto činil všechny kroky potřebné k hladkému předání mé agendy,“ uvádí Prouza.

O jakou nabídku přesně jde, Prouza zatím nekomentuje. Lidové noviny minulý pátek bez dalších podrobností napsaly, že má zamířit „do služeb čínského kapitálu.“ Potvrzují to i informace Lupy, podle kterých by Prouza měl spolupracovat s čínskými investory. K nim mají lidé kolem ČSSD blízko, zejména prostřednictvím skupiny CEFC, Jaroslava Tvrdíka a dalších osob.

Prouza předání své agendy připravoval i z toho důvodu, že stáhl žádost o bezpečnostní prověrku na stupeň „důvěrné“. Tu ke své pozici potřeboval. Národní bezpečnostní úřad, který prověrky uděluje, situaci tradičně nekomentuje, podle informací Lupy by nicméně Prouza měl s udělením prověrky pravděpodobně problémy kvůli svým předchozím aktivitám v soukromém sektoru.

Pokus o ministrování nevyšel

Informace Lupy rovněž mluví o tom, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl Prouzu dosadit na post ministra průmyslu a obchodu po odvolaném Janu Mládkovi (ČSSD). Prouza byl pro Sobotku jeden z nejbližších spolupracovníků a premiér sám si ho do státní správy „vytáhl“ a přiměl ho ke vstupu do strany.

Národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza.
Autor: Vláda.cz

Národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza.

Předseda vlády nicméně nebyl schopný Prouzu na ministerský post prosadit přes prezidenta Miloše Zemana. Na ministerské pozici by mimochodem Prouza prověrku nepotřeboval. O mladém úředníkovi se jako o kandidátovi na ministra průmyslu se značným vlivem na tuzemské digitální a telekomunikační prostředí mluvilo i zhruba před dvěma lety. Tehdy ale ještě Mládek svoji pozici ustál a na Prouzu později byla delegována role koordinátora pro digitální agendu.

Sobotka rovněž chtěl z Prouzy udělat volebního manažera ČSSD pro nadcházející volby, to ale zase neprošlo u straníků. Je pravděpodobné, že Prouzův odchod je tak vedle neudělené prověrky rovněž reakcí na nezískané posty.

Prouzovo místo na Úřadu vlády dočasně zastane dosavadní ředitel odboru koordinace evropských politik Jan Král. Definitivní nástupce pak bude vybrán ve výběrovém řízení podléhajícím zákonu o státní službě.

Pro digitální sektor bude zajímavé sledovat, jak moc velký vliv bude mít Prouzův odchod na digitální ekonomiku. Tajemník na Úřadu vlády stavěl pětičlenný koordinační tým a představil akční plán pro naplňování jednotlivých kroků digitalizace. Spustil také web DigiCzech. V oficiálním vyjádření se Prouza o digitálních aktivitách nezmiňuje, mluví pouze o otázkách Evropské unie.

„Pan Evropa“ byl mezi zástupci českého státu jeden z mála, který se o digitální ekonomiku aktivně zajímal a snažil se prosazovat její lepší postavení a plnění plánů.

Tomáš Prouza se nyní chystá na dovolenou. Na Lupě s ním chystáme bilanční rozhovor. Dřívější interview z poloviny loňského roku je k dispozici zde.

Našli jste v článku chybu?