Hlavní navigace

Česko není žádná IT velmoc. A vypadá to, že ani nebude

31. 1. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Vláda.cz
Ani více než miliarda korun od státu pro startupy nic nemění na tom, že vláda nedělá pro podporu inovativních firem v podstatě vůbec nic.

Současná vláda si nadále jede ve své spanilé socialistické přerozdělovací jízdě ve stylu „zdanit – zregulovat – po umření dotovat“. Neustále mluví o posilování konkurenceschopnosti, průmyslu 4.0, digitalizaci a tak dále, doposud ale stihla ty hlavní faktory, které by situaci skutečně pomohly, udusat a k budoucnosti nepřispěla zatím ničím, vyjma teoretických strategií.

Nyní se chystá další zbytečnost v podobě Národního investičního fondu (NIF) v kombinaci s Evropským investičním fondem. Dohromady mají k dispozici hodně přes miliardu korun (40 a 10 milionů eur) na investice do začínajících firem, startupů.

Úspěšné mladé technologické firmy, které uspějí i v globálním měřítku, jsou samozřejmě velice důležité. Z mnoha důvodů: vytvoří skutečnou přidanou hodnotu, zaměstnají lidi s dobrými platy, nabalí na sebe další složky ekosystému, platí daně, investují, spojí se se vzdělávacím systémem, peníze ze světa přinášejí do Česka a ne naopak, a vytváří vzory pro další generace technologů-podnikatelů.

Úspěchy v kontextu světa

Pravdou je, že skutečně celosvětově významných IT firem v Česku mnoho nemáme. Je zde samozřejmě Avast a v rámci různých regionů i další společnosti typu Unicorn, ty ale většinou vznikly už dávno a na další velký úspěch se čeká.

Premiér Bohuslav Sobotka v centrálě SpaceX.
Autor: Vláda.cz

Premiér Bohuslav Sobotka v centrálě SpaceX.

Zdejší média před pár dny nadšeně informovala o tom, že Oracle, jedna z největších softwarových firem světa, koupil tuzemskou firmu Apiary. To je rozhodně skvělý úspěch, který mimo jiné přinesl zakladatelům a investorům pěkný kapitál (mluví se o zhruba dvou miliardách korun, což jsou ale peníze, které Oracle během svého působení v Česku dávno vydělal).

Na tuto akvizici je ale nutné se podívat i ve světovém kontextu. Jen v roce 2016 Oracle koupil devět společností. Částka mezi 50 až 100 miliony dolarů, kterou zaplatil za Apiary, je mezi těmi nejnižšími, které za nákupy firem vydává. Podobný počet nákupů a částek jde i dál do historie. Podobné je to také u dalších obřích IT firem typu Cisco, Salesforce.com nebo Microsoft.

Dalším tuzemským úspěchem je koupě Cognitive Security z roku 2013 ze strany Cisca. I z něj se určitě můžeme velice těšit, protože díky němu nyní do ČVUT od Cisca proudí peníze na výzkum, z Cognitive v Praze vznikla vývojová a výzkumná pobočka a tak dále. Cena obchodu bude zřejmě nižší než v případě Oraclu a Apiary.

Cisco nicméně rovněž nakupuje menší i větší firmy jako rohlíky a odkup Cognitive je z globálního pohledu kapička v moři. Z podobného ranku (kyberbezpečnost, toky dat v síti) jako český projekt je i třeba firma Lancope. Tu Cisco získalo za 452,5 milionu dolarů v hotovosti a akciích. Cisco už koupilo vysoce přes 20 kyberbezpečnostních firem.

Nedávno jsme se rovněž radovali z prodeje původně píseckého a dnes pražského startupu TCP Cloud do rukou rozjetého Mirantisu. Česká firma jej vyšla zhruba na miliardu korun. Když se podíváme třeba na Red Hat, který podobně jako Mirantis pracuje s open source softwarem, a jeho akvizice, miliarda korun opět patří k nejnižším odkupním částkám, které za firmy vydává.

Žádná velká IT velmoc

Podobné úspěchy jsou každopádně pozitivním trendem, který doufejme bude pokračovat. V Česku i díky těmto událostem vzniká jakési podhoubí točící se kolem enterprise IT a kybernetické bezpečnosti (a nikoliv samých „fancy“ projektů s oblibou prezentovaných v médiích), které má tendence na sebe nabalovat další lidi, zkušenosti, investory.

Andrej Babiš v centrále Googlu
Autor: Andrej Babiš

Andrej Babiš v centrále Googlu

Stejně tak je ale nutné si přiznat, že nejsme žádnou výjimečnou IT velmocí, jak lze často slýchat. Rádi to říkají politici či zástupci firem, které u nás otevírají a rozšiřují vývojová centra. Těch se u nás skutečně objevuje poměrně hodně a být vývojářem je dnes dobrá profesní dráha.

Tato vývojová centra přináší do Česka dobré výplaty, globální rozhled, nutnost používat jazyky, možnosti růstu, získávání kontaktů, zkušeností, znalostí, možnost cestovat. Také se z podobných korporací mohou „odloupnout“ lidé s nabranými zkušenostmi a vytvořit něco vlastního.

Nejsou to ale lokální firmy, spíše servisní organizace pomáhající vytvářet kapitál, který se pak „vykešuje“ jinde. Navíc vývojová centra se dnes otevírají „všude“, v Rumunsku, Maďarsku, na Ukrajině a tak dále. Firmy hledají vývojáře všude možně. V Česku nejsme zase tak výjimeční.

Záchrana dotacemi

A teď zpět k tomu přístupu státu. Ten mluví o nutnosti růstu nových technologických firem, zatím ale vkládá nemalé investiční pobídky do obřích zahraničních firem (i když – s tím už je prý konec), které tak mohou díky dotaci zaměstnat IT odborníka, kterého by možná zrovna potřeboval právě ten začínající startup.

Setkání premiéra Bohuslava Sobotky a šéfa CzechInvestu Karla Kučery s českými firmami v Silicon Valley.
Autor: Vláda.cz

Setkání premiéra Bohuslava Sobotky a šéfa CzechInvestu Karla Kučery s českými firmami v Silicon Valley.

Nijak se neřeší ani další problémy, kterým technologičtí podnikatelé čelí. Zdejší byrokracie pojem startup v podstatě nezná a nastavovat například strukturu firem na možnost nabízet opce na akcie je neuvěřitelně nákladné a zdlouhavý proces, na kterém se dobře uživí zástupy právníků a konzultantů z velké čtyřky.

A co založení firmy přes internet během pěti minut? Další složky e-governmentu? Nastavit e-gov tak, aby k němu měl přístup i ten či onen startup, a ne pouze žáby (tradiční dodavatelé) sedící na prameni? Haha. Místo toho jsme svědky neschopnosti napsat zákon umožňující jednoduchou výstavbu optických sítí, kupujeme jedny z nejdražších mobilních dat v Evropě, nemůžeme jednoduše najímat IT odborníky ze zahraničí a bojujeme s často zpolitizovaným prostředím na vysokých školách, kde vytvořit spin-off znamená boj s nadřízenými.

Do toho všeho přichází neustále nové regulace internetového a elektronického prostředí, kdy se chystají zákony jen přidávající nejasnosti a náklady (blokování webů a spol.). EET zcela jistě vynáší pěkné peníze O2, jako největšímu hráči na trhu, jinak ale opět ztěžuje podmínky pro podnikání. Vedle O2 možná ale nějaké to řešení pro EET prodá i Storyous a další menší firmy – do státní podpory startupů by tedy teoretickyzařadit šlo.

V tomto udusaném prostředí skutečně není největším problémem začínajících firem získat pár korun na počáteční investici. Kapitál zde je, lidé ho chtějí investovat, ale ne vždy mají do čeho.

Cloud 22 temata

A argument, že ve Státech také vláda díky investicím zachránila několik dnes již IT legend, v Česku neobstojí. Náš stát umí „investovat“ maximálnědo OKD a účty ve státním rozpočtu si zachraňuje nečekaně vydařeným čerpáním evropských dotací. 

Co se týče nadějných mladých startupů, jsou Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš dobří zatím jen v jediné věci: v pózování s českými firmami v Silicon Valley.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.