Hlavní navigace

"Digitální ústava" míří do sněmovny, zákon podporuje 137 poslanců

27. 3. 2019

Sdílet

Zákony - soud - legislativa Autor: belchonock / Depositphotos

„Uživatel služby má právo využívat digitální službu a orgán veřejné moci má povinnost poskytovat digitální službu.“ Tak zní jeden z úvodních paragrafů návrhu tzv. digitální ústavy, která teď míří do legislativního procesu.

Podle informací z dnešní tiskové konference zástupců sněmovních stran, vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly a prezidenta ICT UNIE Zdeňka Zajíčka má návrh podporu celkem 137 poslanců napříč stranami. Podpořil jej i premiér Andrej Babiš.

Zákon o právu na digitální služby má definovat právo lidí a firem na digitální komunikaci se státními úřady. Návrh například říká, že úřady po lidech nemohou vyžadovat údaje, které si mohou samy vyžádat z některého z elektronických registrů.

Přečtěte si celý text návrhu zákona: Zákon o právu na digitální služby (PDF) a Důvodová zpráva (PDF)

Norma má také skoncovat s povinností prokazovat různé skutečnosti, povinnosti nebo práva fyzickými průkazy nebo osvědčeními. Pokud jsou uvedeny v elektronickém státním registru práv a povinností, má stačit, že si je příslušný úřad ze systému vyžádá na základě identifikace dotyčného člověka.

Elektronické služby mají úřady lidem zpřístupňovat na technologicky neutrálních řešeních a pokud je to možné, mají výstupy svých digitálních služeb vydávat v otevřeném strojově čitelném formátu.

Pokud bude občan s úřadem komunikovat digitálně, slibuje mu zákon 20% slevu (maximálně ale 1000 Kč) z případných správních poplatků. Slevu ale nedostane, pokud dotyčnou žádost není možné podat jinak než právě digitálně.

Návrh zákona ovšem neobsahuje žádné sankce pro případ, že by úřady nové povinnosti neplnily. Než nová norma případně začne platit, čeká ji ještě dlouhá cesta parlamentem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).