Hlavní navigace

Do Prahy dorazí ředitelka IBM nebo exšéf Cisca. Pohostí je Hrad místo Číňanů

20. 2. 2020

Sdílet

Prezidentská kancelář, Hospodářská komora a americká ambasáda v Česku oznámily, že se 12. března na Pražském hradě odehraje česko-americké obchodní fórum. V rámci něj do hlavního města zavítá několik významných amerických osobností ze světa byznysu a IT.

Hospodářské noviny informovaly, že dorazí dřívější dlouholetý šéf Cisca John Chambers, současná ředitelka IBM Virginia Rometty (ta letos funkci předá svému nástupci), zakladatel a šéf Fitbitu (součást Googlu) James Park nebo americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Akce se zúčastní asi stovka českých byznysmenů včetně Olivera Dlouhého z Kiwi.com nebo Michala Pěchoučka z Avastu. Seznam je zatím předběžný. Delegace z USA bude v Česku čtyři dny a potká se také s českými politiky včetně premiéra Andreje Babiše.

Příklon Hradu ke Spojeným státům je zajímavý mimo jiné z toho pohledu, že ochladla dřívější vřelost k Číně. Čína mimo jiné odvolala „tradiční“ česko-čínské obchodní fórum, které se letos mělo opět odehrát na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman už dříve avizoval, že se nyní nechystá vyrazit na plánovanou cestu do Číny, protože asijská země nedostála slibům s tuzemskými investicemi. Číně zase mimo jiné vadí aktivity pražského primátora Zdeňka Hřiba.

Určité třenice lze ale pozorovat i mezi Českem a Spojenými státy. Těm vadí zavedení digitální daně, která má z pohledu USA poškozovat americké firmy. Do Prahy proto přišlo oficiální varování.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).