Hlavní navigace

Spojené státy varují Česko před zavedením digitální daně

20. 1. 2020

Sdílet

Koruna - bankovka - měna Autor: Isifa

Spojené státy varují Česko před zavedením digitální daně, povede prý k nutným odvetným opatřením. S odvoláním na vlastní zdroj blízký vládě USA to alespoň tvrdí Hospodářské noviny.

„Vyhrazujeme si právo zavést odvetná opatření, pokud bude daň diskriminační vůči americkým firmám,“ prolhásil americký velvyslanec Stephen King. Oficiální výhrady ze strany USA potvrdilo deníku i české Ministerstvo financí, to je již připraveno na ně odpovědět.

V prosinci vyzval americký ministr financí, Steven Mnuchin, v dopise generálnímu tajemníku OECD všechny země, ať své plány na zavedení digitální daně zastaví a zároveň varoval před možnými důsledky. V dopise zdůraznil obavu jeho země, že by mohlo v důsledku jít více o vybírání daně z tržeb, než ze zisků a diskriminační daň vůči byznysu amerických firem. Vyzval také, aby země daly raději přednost konsenzu na úrovni celé Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Potíž je nicméně v tom, že jednání na straně OECD se neuvěřitelně táhnou a její návrh se navíc primárně ani digitální daní nezabývá, místo toho volí mnohem obecnější přístup k integraci digitálních prvků ekonomiky do více jak 100 let starých daňových systémů.

Americká vláda také v prosinci přišla s konkrétní pohrůžkou pro Francii, které hrozí uvalením stoprocentních dodatečných cel na zboží v objemu 2,4 miliardy dolarů (zhruba 55 miliard Kč) za zavedení 3% digitální daně ve Francii letos v létě.

Francouzská podoba daně se vztahuje na digitální společnosti, jež ve Francii generují příjmy nad 25 milionů eur a 750 milionů celosvětově a začala platit retroaktivě od začátku letošního roku. Země si slibuje, že by tak do jejího rozpočtu mohlo přitéci navíc 400 milionů eur jenom za letošní rok a 650 milionů eur v následujícím roce.

Obdobnou digitální daň letos zavedou také Italové, ti doufají, že by jim daň pro globální digitální firmy mohla přinést za první rok 600 milionů eur. Itálie stanovila jako hranici pro vyměření daně celosvětové roční tržby společnosti nad 750 milionů eur a příjem minimálně 5,5 milionu eur. Česká republika letos zavádí 7% digitální daň. Navzdory hrozbě odvetných opatření plánuje digitální daň letos zavést také Británie, ta ale zavede daň pouze 2%. Řada dalších zemí se zavedením zatím vyčkává kvůli obavám z reakce USA, kde má většina postižených společností sídlo.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).