Hlavní navigace

Do systémů ministerstva zahraničí se opět dostali hackeři

31. 7. 2019

Sdílet

České ministerstvo zahraničních věcí se opět stalo terčem hackerských útoků, zjistil Deník N. To samé ministerstvo letos paradoxně pořádalo mezinárodní konferenci o bezpečnosti 5G sítí mimo jiné cílící na Huawei.

Útok měl proběhnout krátce před začátkem prázdnin. Přišel na něj Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který na to následně upozornil samotné ministerstvo a Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Ta nyní celou věc prošetřuje.

Policie bližší informace neuvádí a prozatím není jasné, k jakým všem datům se útočníci dostali. Deník N uvádí, že zasažena byla pouze „vnější“ síť ministerstva zahraničí. „Vnitřní“ síť, přes kterou proudí diplomatické depeše a další citlivé údaje údajně zasažena být neměla.

Vyšetřovatelé také zjišťují, zda nově odhalený útok neměl souvislost s tím, který rezort zahraničí zaregistroval v roce 2016. Útočníkům se měsíce dařilo stahovat citlivá data včetně komunikace. Do systémů se měli dostat Rusové a už dříve také Číňané.

Web iRozhlas.cz zároveň před pár dny přišel s informací, že se ministerstvo vnitra staví proti plánům na zpřísnění bezpečnostních požadavků na počítačové systémy. Náklady mají být tak vysoké, že se to dle vnitra nevyplatí.

„Zabezpečení informačních a komunikačních technologií na stejnou úroveň, která je stanovena pro významné informační systémy, představuje významnou finanční zátěž, která nemusí odpovídat možným následkům, k jejichž vzniku by mohlo v důsledku kybernetického útoku na tyto systémy dojít,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Vláda také před pár týdny seškrtala rozpočet na personální posílení NÚKIBu. Z letošního plánu na nabrání 48 lidí zbylo jenom osm tabulkových míst.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).