Hlavní navigace

NÚKIB nemá dostatek lidí, vláda škrtla rozpočet. Peníze chybí i v Digitálním Česku

3. 7. 2019

Sdílet

NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) měl letos podle plánu nabrat 48 lidí, nakonec jich bude ale pouze osm. Jak upozornil web iRozhlas.cz, ministerstvo financí totiž tabulková místa seškrtalo.

„Poté, co vláda přišla s tím, že musíme šetřit všichni, tak jsme to zkrátili na 32. V současné době nám to vychází jenom na osm tabulkových míst, které nám byly opravdu schválené, i když jsme ve finále potřebovali nutných alespoň 13,“ uvedl pro iRozhlas mluvčí kyberúřadu Radek Holý.

Dodal k tomu, že není jasné, zda NÚKIB zvládne plnit povinnosti, které mu ukládá zákon o kybernetické bezpečnosti a že jsou lidi potřeba na zvládání povinností vůči dalším státním institucím. Současné a seškrtané kapacity jsou tedy nedostatečné.

NÚKIB přitom rozjel přípravy na stavbu nového sídla v Černých Polích v Brně. Projekt má vyjít na asi 350 milionů korun a pojmout má až 400 zaměstnanců. Vláda si zároveň kybernetickou bezpečnost dala do priorit a programového prohlášení.

Mezi priority ostatně vláda řadí také další oblasti digitalizace shrnuté ve strategii Digitální Česko. Na realizaci se ale nedaří najít peníze. Na financování analýz a prioritních a krátkodobých záměrů mělo letos jít 95 milionů korun. Podle dostupných informací se ale prozatím podařilo sehnat pouze devět milionů korun. Vláda na dotazy Lupy ani po opakovaných urgencích nedodala žádné odpovědi, jak by se mělo postupovat dále.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 7. 2019 17:07

  joshik

  No a když nemá vláda dostatek peněz ani na toto prestižní pracoviště, pro zajištění kybernetické bezpečnosti pro kritické systémy, jakpak to asi vypadá s bezpečnostní situaci na úřadech, v nemocnicích, na policejních služebnách, soudech a různých integrovaných systémech krajů.
  Tam asi už tedy nemají peníze a lidi vůbec. Jen by mě tedy zajímalo kam jdou vlastně peníze z mých daní.

  Snad můžeme jen doufat, že jsme tak malí, že budeme pro různé hackery nezajímaví, protože stateční ajťáci nemají jak chránit, když v úřadech vlastně nejsou.

 • 4. 7. 2019 14:05

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Zacina mi to pomalu pripominat Cimrmanovu jednotasku "Hodina pravdy". Roky nam MV CR tvrdi, jaka jsme jednicka v kyberbezpecnosti, v Brne maji vse od poligonu az po experty, miliony jedou v grantech, studijni obory slapou, v Ritce maji (meli?) certifikaci od IL, vlada to ma jako prioritu a vsichni meli velke oci jak do nove vladni budovy posadi dream tym "expertu".

  Realita? Pouzivany hardware je stale jen blackbox, a i ten americky je deravy jak reseto. "Experti" vychazejici ze skol maji spoustu low-level oblasti jen jako blackbox, takze neni poradny personal. Politiky a verejnost poucuji z TV obrazovek dalsi "experti", kteri nikdy zadny utok neprovedli, a mluvi o vecech, ktere znaji jen z filmu. Kdyz neni personal ani kontrolovatelny hardware, tak nemame obranu proti zahranicnim tymum prvni a mozna ani druhe ligy. Mame ovsem krasne napsany zakon o kyberneticke bezpecnosti, ze ktereho zahranicni akteri hned pochopi, ze "No pasaran". To me naprosto uklidnuje...alespon do chvile nez tahle "Hodina pravdy" skonci uspesnym prustrelem primo do site samotneho NUKIB, kde vysetrovani skonci zaverem "pachatel neznamy".

 • 5. 7. 2019 14:02

  Filip Jirsák

  Nemyslím si, že by provedení útoku byla nutná kvalifikace bezpečnostního experta. Tvůrce bankovního sejfu také nemusí mít za sebou několik vyloupení banky, vyšetřovatelé leteckých nehod se nerekrutují z pilotů, kteří byli účastníky letecké katastrofy atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).