Hlavní navigace

Do tunelů pražského metra C dorazil mobilní signál. Ale jen někam

2. 10. 2018

Sdílet

Metro - Praha Autor: Karel Choc, Internet Info

Neuvěřitelné se stalo skutečností a malá část pražského metra na trase C se dočkala pokrytí mobilním signálem. Po letech vyjednávání mezi městem a konsorciem mobilních operátorů se pár dní před komunálními volbami mohou lidé připojit k LTE síti v tunelech a ve stanicích na krátkém úseku mezi Vyšehradem a Muzeem.

Další stanice a tunely na trase C se mají 4G signálu dočkat ještě letos na podzim. „Komerční provoz v celém pilotním úseku Muzeum–Roztyly bude spuštěn do konce října 2018,“ potvrdila mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová., která zastupuje konsorcium operátorů T-Mobile, CETIN, O2, Vodafone.

Stavbu infrastruktury na základě smlouvy s Dopravním podnikem financují operátoři. Pokrytí všech stanic metra je má vyjít na půl miliardy korun a práce jsou plánovány až do roku 2022.

Současná rychlost připojení v tunelech metra C se podle našich měření aplikací NetMetr pohybuje od 80 do 100 Mb/s, upload mezi 10 a 20 Mb/s. Otázkou samozřejmě bude, jak se rychlosti změní, až si lidé na připojování v tunelech zvyknou a začnou připojení více využívat.

Při našem testování to vypadalo, že signál směrem do centra funguje už minimálně od stanice Pražského povstání, může ale jít teprve o testovací provoz. A za stanicí Muzeum (směr Hlavní nádraží) signál opět rychle zmizí.

Signálem jsou už od konce roku 2015 pokryté také tunely v novém úseku trasy A. I u nich se postupně plánuje převedení na stejnou technologii, kterou operátoři v tunelech instalují dnes.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).