Hlavní navigace

Donald Trump chce zbavit sociální sítě ochrany před odpovědností za obsah uživatelů

29. 5. 2020

Sdílet

Twitter - Donald Trump - zavádějící - fact checking

Americký prezident Donald Trump v reakci na označení svých dvou tweetů za sporné vydal prezidentský výnos (executive order), ve kterém nařizuje vládním úřadům vyložit několik paragrafů klíčového amerického zákona upravujícího fungování online služeb.

Dotyčná norma (Section 230) vylučuje odpovědnost sociálních sítí (a všech dalších provozovatelům online služeb) za obsah, který na ně vkládají uživatelé. Říká také, že provozovatelé služeb mohou omezovat přístup nebo dostupnost obsahu, který je obscénní, přehnaně násilný, obtěžující nebo jinak nežádoucí – pokud tak činí „v dobré víře“.

(1) Treatment of publisher or speaker

No provider or user of an interactive computer service shall be treated as the publisher or speaker of any information provided by another information content provider.

(2) Civil liability

No provider or user of an interactive computer service shall be held liable on account of—
(A) any action voluntarily taken in good faith to restrict access to or availability of material that the provider or user considers to be obscene, lewd, lascivious, filthy, excessively violent, harassing, or otherwise objectionable, whether or not such material is constitutionally protected; or
(B) any action taken to enable or make available to information content providers or others the technical means to restrict access to material described in paragraph (1).

Trump ve svém výnosu obvinil sociální sítě ze selektivní cenzury a politické zaujatosti. Nařídil také vládním úřadům, aby vyjasnily výklad těchto ustanovení. Podle dokumentu se mají zejména zaměřit na to, zda jsou provozovatelé zákonem chráněni i v případě, že obsah uživatelů nejen publikují, ale také do něj nějakým způsobem zasahují. Dále pak požaduje vyjasnění, zda se zákonná ochrana týká i případů, kdy provozovatel nepostupuje „v dobré víře“.

Jde o reakci na to, že Twitter označil dva z Trumpových tweetů za sporné a přidal k nim odkaz na stránku, která popisuje, v čem jsou podle médií a expertů jeho tvrzení nepravdivá, nepodložená a zavádějící. Trump to označil za vměšování do voleb a porušení svobody slova a pohrozil sociálním sítím regulací.

Cestou výnosu se Trump ubírá z důvodu, že americký prezident nemá přímé pravomoci, kterými by mohl do zákona zasáhnout. Podle komentářů v amerických médiích i proto výnos patrně nebude mít v praxi žádný dopad a někteří komentátoři jej interpretují spíše jako odvádění pozornosti od jiných problémů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).