Hlavní navigace

Dopady sankcí: Huawei v ČR zavírá kamenný obchod, prodeje telefonů se propadly

17. 9. 2021

Sdílet

Huawei Autor: Jan Sedlák

Čínská společnost Huawei zavírá jednu ze dvou kamenných prodejen na českém trhu. Provoz pobočky v obchodním centru Quadrio v centru Prahy už byl ukončen a na uvolněné místo se stěhuje nový nájemník. Huawei si minimálně prozatím ponechává druhý obchod v OC Chodov.

“Prodejnu v Quadriu jsme otevřeli před několika lety a pomohla nám dostat se výrazně blíže k našim zákazníkům a fanouškům. V tuto chvíli ale nejsme schopni (vzhledem k nárokům na prostor a personál) prodejnu více rozvíjet, rozhodli jsme se tedy soustředit naše síly v Huawei Experience Store v OC Chodov, kde naši zákazníci naleznou kompletní nabídku našich produktů a tu nejlepší možnou podporu pro jejich výrobky,” uvádí Huawei v oficiálním vyjádření pro Lupu.

Na Huawei ve velkém dopadly sankce Spojených států. Ty firmu odstavily od dodávek čipů nebo přístupu ke službám Googlu.

Podle čísel Canalys se Huawei na českém trhu se smartphony neustále propadá, i když se předtím pralo se Samsungem o první pozici. V prvním kvartálu tohoto roku mělo Huawei podíl pět procent s meziročním propadem o 89 procent. To ještě stačilo na pátou příčku. V dalších kvartálech ale propad pokračoval.

Čínský podnik se na situaci snaží reagovat. Vyvíjí vlastní systém HarmonyOS, který u nás zatím prodává v hodinkách Watch 3. Snaží se klást důraz na prodej wearables, notebooků nebo monitorů.

Huawei také spolupracuje s českými vývojáři aplikací, které podporuje či sponzoruje v portování jejich projektů do obchodu AppGallery. Spolupráci má i se Seznamem.

Z Huawei se rovněž vyčlenil Honor do samostatné entity, opět vlastněné čínskými investory. Honor se nyní vrací na trh i s Googlem. V Praze otevřel centrálu pro střední a východní Evropu.

Hodinky Huawei Watch 3 s HarmonyOS 2.0:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).