Hlavní navigace

Dotace na Wi-Fi zdarma dostane 170 českých obcí, uspěly v programu WiFi4EU

11. 12. 2018

Sdílet

Wifi4EU Autor: Evropská komise

Kolín, Velvary, Humpolec, Žamberk, Český Krumlov nebo třeba Prostřední Bečva. Celkem nejspíš (vysvětlení této neurčitosti viz níže) 170 českých obcí se dočká evropské dotace 15 tisíc eur na výstavbu místní, zdarma přístupné Wi-Fi sítě. Seznam obcí, které uspěly v programu WiFi4EU, zveřejnila Evropská komise

První kolo rozdělování dotací proběhlo letos v listopadu. Byl to už druhý pokus, ten první musela Komise letos na jaře odpískat, protože se po spuštění online přihlášek ukázalo, že soutěžní systém obsahoval zásadní chyby. Bez problémů a zmatků se ostatně neobešel ani druhý pokus v listopadu.

Obce mohou dotaci WiFi4EU využít na vybudování volně přístupné Wi-Fi sítě na veřejném místě. Provoz a konektivitu musí hradit sama obec. Do prvního kola se přihlásilo 13 tisíc evropských obcí a na dotaci, která se rozdělovala podle pravidla „kdo dřív přijde, ten bere“, dosáhlo 2800 z nich.

Aktualizace 15:05 – Opravili jsme počet obcí, které dotaci získaly, na 183. V materiálu Evropské komise, který měl zobrazovat obce z jednotlivých zemí, totiž některé obce chyběly. Kompletnější přehled tak je k dispozici v tomto dokumentu (PDF) nebo v tabulce na GitHubu Radka Zajíce.

Aktualizace 15:30 – Další oprava, tentokrát zpět na původní číslo (170). Ověřili jsme, že některé obce z širšího dokumentu dotaci ve skutečnosti nedostaly. Potvrdila nám to například starostka obce Čepřovice Barbora Poláčková, podle které obci už dorazil e-mail s tím, že je obec zařazena mezi náhradníky. Ke zmatení došlo kvůli tomu, že v širším PDF seznamu jsou uvedeny jak obce, které dotaci dostaly, tak právě náhradníci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).