Hlavní navigace

Dozvuky přechodu na DVB-T2 v Česku. Satelitáři zažalovali Evropskou komisi

Sdílet

Filip Rožánek 15. 7. 2021
Soud Autor: Sora Shimazaki, Pexels

Soudní dvůr Evropské unie obdržel žalobu České asociace satelitních operátorů na Evropskou komisi. Případ už se objevil pod jednacím číslem v databázi Curia. Z údajů v rejstříku vyplývá, že návrh na zahájení řízení dorazil na konci června.

Detaily žaloby nejsou známé, podle informací Digizone.cz se ale satelitáři rozhodli napadnout souhlas Evropské komise s kompenzacemi pro České radiokomunikace a Digital Broadcasting. Při přechodu na DVB-T2 stát bezplatně prodloužil provozovatelům televizních vysílačů jejich kmitočtové příděly až do roku 2030. Satelitní operátoři to dlouhodobě kritizují jako neférovou státní podporu jednoho typu šíření signálu na úkor jiných.

Evropská komise ve svém rozhodnutí z ledna 2020 došla k závěru, že provozovatele televizních vysílačů bylo nutné nějak motivovat, aby se vzdali svých platných přídělů v pásmu 700 MHz. „Pokud provozovatelé zemské platformy televizního vysílání uvolní pásmo 700 MHz dobrovolně a za kompenzaci, umožní tím zahájit zavádění mobilních sítí 5G již před datem, ke kterému by se pro členské státy stalo povinností takový přesun zajistit,“ argumentovala komise.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.