Hlavní navigace

Dubaj má prvního ministra pro umělou inteligenci, chce být světovou jedničkou

Sdílet

Jan Sedlák 23. 10. 2017

Změny ve vedení Spojených arabských emirátů (SAE) přináší i jednu novinku a zřejmě světový unikát. Země zavedla pozici ministra pro umělou inteligenci. Stal se jím Omar Bin Sultan Al Olama, kterému je teprve 27 let. Informaci přinesl server Gulf News.

„Chceme, aby se Spojené arabské emiráty staly nejpřipravenější zemí na umělou inteligenci na světě,“ uvedl v prohlášení šejk Muhammad bin Rašíd al-Maktúm.

Aktivním centrem dění kolem technologických novinek je zejména Dubaj. Ta už oznámila, že chce do roku 2030 v ulicích zavést robotickou policii, e-government postavit na blockchainu, patří k jedněm z největších investorů do Hyperloopu nebo autonomních vozidel. Dubaj se také snaží lákat mladé technologické firmy, kterým nabízí pobídky, prostory, akcelerátory.

Nový arabský ministerský kabinet zároveň čítá devět ministryň a je omlazen. Třicetiletá Sara Al Amiri například vede ministerstvo pro pokročilé vědy.

SAE společně se Saúdskou Arábií jsou v posledních letech rovněž aktivní v technologických investicích v zahraničí. Podílí se například na miliardových dolarových investicích japonské SoftBank (zejména skrze Vision Fund), která za 32 miliard dolarů koupila čipového obra ARM. Západním firmám a zemím se zapojení Arabů moc nelíbí a za ARM hledají alternativy. Z toho těží i brněnský Codasip, viz náš článek.

Ambice stát se světovým lídrem v umělé inteligenci nedávno oznámila také vláda v Číně. Chce tak podpořit ekonomiku, bezpečnost nebo rozjet nové oblasti průmyslu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.