Hlavní navigace

Ericsson propustí 25 tisíc lidí a je ve ztrátě. V Česku už skomírá delší dobu

18. 8. 2017

Sdílet

Švédská telekomunikační společnost Ericsson propustí až 25 tisíc zaměstnanců. Masivní propouštění by se nemělo příliš týkat domovské země, ale zahraničních poboček. V některých zemích se očekává zredukování stavu o 80 až 90 procent a zejména v Evropě dojde k centralizaci trhů.

Výkonný ředitel Ericssonu Börje Ekholm vyhlásil úsporný program, díky kterému chce ročně ušetřit kolem 1,25 miliardy dolarů. Samo vedení druhé největší švédské firmy přesný počet lidí, které propustí, neoznámilo, s číslem 25 tisíc nicméně přišly švédské noviny Svenska Dagbladet, které se odvolávají na své zdroje.

Ericsson nezasáhne do týmů kolem výzkumu a vývoje, které z velké části sedí ve Švédsku. Ericsson v domovské zemi zaměstnává 14 tisíc lidí. Celkově jich má prozatím 109 tisíc.

Čištění v Evropě

„Ericsson v současné době najímá inženýry, aby byly napraveny škody způsobené dřívějšími úspornými balíčky. Je důležité, aby většina švédského R&D oddělení zůstala ochráněna. Jsou to tito lidé, kteří přijdou s novými řešeními, které v dlouhodobém měřítku potáhnout prodeje,“ vzkazuje Ericsson.

Jinak se ale čistky dotknou mnoha dalších oblastí – logistiky, produkce, obchodu či sekce managed services. Ericsson propouštěl i v posledním roce, celkem muselo odejít sedm tisíc lidí. První vlna nejvíce postihla trh v Severní Americe.

Pro švédskou firmu, přes jejíž technologie stále proudí 40 procent mobilního „trafficu“ na světě, jsou největší trhy Evropa a Latinská Amerika. Aktuální propouštění se ale významně podepíše i na starém kontinentu. Už nyní se zde řada operací řešila více centralizovaně. V Česku měl Ericsson historicky několik desítek zaměstnanců, kteří se podíleli i na zahraničních projektech.

Ztráta a nepružnost

Ericsson nyní operuje s provozní ztrátou a akcie za dva roky ztratily třetinu hodnoty. Firma je stále obr, konkurence ze strany čínského Huawei je ale masivní. Evropská společnost je navíc těžkopádná a zákazníci si často stěžují na arogantní obchod a další typické příznaky velké korporace. Huawei se naopak daří díky velké pružnosti.

Trh se rovněž konsoliduje. Další skandinávský hráč v mobilních sítích Nokia v roce 2015 koupil francouzského rivala Alcatel-Lucent. Ten zase vznikl tak, že Alcatel koupil amerického hráče Lucent Technologies.

Právě na Huawei a Nokii běží také tuzemské mobilní sítě. Ericsson v LTE sítích není, respektive má případně na starost některé back-end a řídící části.

Ericsson chce sehrát silnou roli u případných 5G sítí, které by mohly nakopnout prodeje obecně. Firma už s tuzemským T-Mobilem zprovoznila první 10Gb mikrovlnný spoj, který propojuje páteřní linku s vysílačem. Nasazení 5G jako takového je ale ještě v nedohlednu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).