Hlavní navigace

Ericsson u CETINu nahradí Huawei. Švédové se vrací do ČR a hledají nové lidi

19. 11. 2020

Sdílet

Ericsson Autor: Jan Sedlák

Síť 5G, kterou chystá postavit společnost CETIN spadající pod PPF, poběží kompletně na technologiích švédské společnosti Ericsson. Jak jsme informovali včera, v rámci modernizace zhruba čtyř tisíc základnových stanic dojde k nahrazení Huawei. Informaci Lupě potvrdil také Ericsson.

Pro švédský podnik jde v České republice po letech o návrat do bezdrátové části mobilní sítě. Společnost u nás začala nabírat nové lidi, například na pozice inženýrů na RAN sítě. Pozic je otevřených několik. Více o Ericssonu v Česku také v našem rozhovoru s Cveto Gašperutem.

“Smlouva se společností CETIN předpokládá modernizaci kompletní sítě RAN, ale jedná se o dlouhodobý projekt. RAN infrastruktura je postavena podle standardů a v sítích existuje různé dodavatelské vybavení a spolupráce, to není nic zvláštního, jsme na to zvyklí ve všech našich projektech,” sdělil Lupě Gašperut.

“Pětiletý kontrakt zahrnuje kompletní modernizaci rádiové části mobilní sítě společnosti CETIN s využitím portfolia Ericsson Radio System pro 5G Standalone (SA) i 5G Non-Standalone (NSA) řešení. Ta zahrnují technologie Massive MIMO, Ericsson Spectrum Sharing, 5G New Radio (NR) Carrier Aggregation a možnosti vzdáleného upgradu na 5G SA. Součástí kontraktu je také anténní systém Ericsson (dříve Kathrein Mobile Communication), který zvýší pokrytí, kapacitu a umožní energeticky efektivnější provoz sítě. Výsledkem kontraktu, který okamžitě vstupuje v platnost, bude implementace rádiové přístupové sítě (RAN) společnosti CETIN se stoprocentním použitím Ericsson RAN technologie,” navazuje dodavatel.

Součástí dohody je také nasazení dynamického sdílení spektra (Ericsson Spectrum Sharing). “O implementaci ESS na základě dohody se společností CETIN nemůžeme sdílet podrobnosti. Můžu vám říct jen, že část spektra bude sdílena mezi LTE a NR (5G) na základě 1ms, podle naší implementace,” uvádí Gašperut.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).