Hlavní navigace

eSIM přicházejí do ČR, T-Mobile je nabídne v iPhonech, O2 v komunikátoru

25. 9. 2018

Sdílet

iPhone XR

Po letech slibů a příprav se blíží chvíle, kdy do Česka dorazí tzv. embeded SIM (eSIM). Zjednodušeně řečeno jde o náhradu tradiční plastové SIM karty, která je vestavěna přímo v telefonu a informace identifikující zařízení v síti se do ní nahrává softwarově.

V nových iPhonech (XS, XS Max a XR) podporu eSIM nabídne tuzemský T-Mobile, který se na zavedení technologie připravuje už několik let. „Nové modely telefonů iPhone budou nejdříve podporovat pouze klasické SIM karty. Jakmile ale Apple provede ohlášenou aktualizaci SW, budou moci naši zákazníci iPhony využívat se vším všudy,“ potvrzuje manažer inovací T-Mobilu Jan Fišer.

Podívejte se na podzimní novinky Applu: iPhone XS a XR, Apple Watch 4:

Dotyčná aktualizace iOS 12 by podle plánů Applu měla do iPhonů dorazit na konci roku. „Do konce letošního roku bychom naši nabídku pro zákazníky rádi rozšířili i o další zařízení s vestavěnou eSIM, záleží ale na konkrétní nabídce výrobců. Masivní rozšíření této technologie očekáváme v příštím roce,“ dodává Pavla Hobíková z tiskového oddělení operátora.

eSIM by měly například usnadnit přechod od jednoho operátora k druhému. Operátoři se ale těší především na to, že jim umožní prodávat nové datové balíčky pro chytrá zařízení (hodinky, náramky apod.), která se dnes musí připojovat prostřednictvím telefonu. S nástupem eSIM budou mít vlastní konektivitu, která bude navázaná na základní účet zákazníka.

S eSIM začne experimentovat také konkurenční O2. Prvním zařízením, které bude v jeho síti s eSIM fungovat, má být jednorázový komunikátor firmy ZOXCALL, který dokáže telefonovat na jedno přednastavené číslo a tísňovou linku 112.

Třetí z operátorů, Vodafone, zatím připustil, že eSIM testuje v rámci své mateřské firmy. Plány na její nasazení v Česku zatím neoznámil.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 9. 2018 8:03

    Noname (neregistrovaný)

    ad "umožní prodávat nové datové balíčky pro chytrá zařízení (hodinky, náramky apod.)" - aha, takze podobne jako provozovatele IoT siti maji predstavu, ze se kazdy prd pripoji na jejich IoT sit, tak uz i klasictvi mobilni operatori maji predstavu, ze kazdy prd je treba pripojit do mobilni site.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).