Hlavní navigace

T-Mobile chce příští rok přijít s eSIMkami. Klasickým SIM dává 10 let

Jan Beránek

Celý telekomunikační byznys se pustil do dobrodružství, na jehož konci má být konec symbolu celé mobilní revoluce – SIM karty čeká cesta do důchodu.

Už v létě oznámil Samsung a Apple, že na novince – vestavěné SIM kartě – dělají ve spolupráci s GSM Asociací. Podporu novince přislíbili všichni velcí operátoři – AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica a Vodafone.

A první výsledky jsou tady. „V příštím roce uvedeme první telefony s eSIM, masivní rozšiřování této technologie očekáváme v letech 2017 a 2018,“ tvrdí technologický šéf T-Mobilu Vladimír Klein. 

Vestavěná eSIM má podobu speciálního čipu, který je součástí zařízení. Na něm jsou uloženy potřebné informace identifikující uživatele v síti, které se dají podle potřeby i na dálku přepisovat novými – třeba od jiného operátora. Z pohledu zákazníků by to tedy mělo technicky zjednodušit změnu operátora.

U konkurence jsou zatím zdrženlivější. „Případný přechod na novou technologii bude vyžadovat jak novou generaci mobilních telefonů, tak výrazné změny v našich systémech. Přechod na e-SIM se dá předpokládat v řádech měsíců nebo let od pilotního testování, které u nás však ještě neproběhlo,“ říká Kateřina Mikšovská z O2. Vodafone podle mluvčí Markéty Kuklové technologii testuje v rámci skupiny.

Telefony s virtuální, vestavěnou kartou, mají operátorům zjednodušit aktivaci a správu. A to především v situaci, kdy přibývá připojených zařízení, nejen telefonů, k internetu. Výhodou novinky by mělo být i jednodušší přecházení mezi operátory nebo využívání partnerských sítí. 

„Registrace nového přístroje na konkrétní účet je s eSIM velmi snadná – stačí například naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté dojde k aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka,“ dodává Klein. 

Mateřský Deutsche Telekom zatím s novou technologií operuje ve Spojených státech a Velké Británii, kde ji testuje s Applem. Podle prvních zkušeností to nezpůsobilo žádnou revoluci.

Content 2017 - tip Footshop

Zároveň by ale z Bonnu rádi protlačili nějakou formu otevřeného globálního standardu eSIM. To by měl být právě produkt debat v rámci GSM Asociace a představen by měl být v polovině příštího roku. 

Klíčová bude bezpečnost nové technologie. „SIM karta je nejbezpečnější částí hardwaru, který má mobilní uživatel v ruce. Zabezpečení eSIM je proto prioritou, protože všichni, kdo se na její přípravě podílejí, chápou rizika spojená s elektronizací SIM karty. Konkrétní podrobnosti bude řešit doporučení GSMA,“ říká manažer inovací T-Mobilu Jan Fišer.

Našli jste v článku chybu?
8. 12. 2015 17:36
P2010 (neregistrovaný)

Tak jsem to pochopil, ze v jednom okamziku tam muze byt nahrana pouze jedna.

Na něm jsou uloženy potřebné informace identifikující uživatele v síti, které se dají podle potřeby i na dálku přepisovat novými – třeba od jiného operátora.

Pro prepnuti ji bude nutne nahrat znovu, coz je rozhodne pomalejsi a slozitejsi nez proste prehodit SIM. Navic neni jasne, jak tam pak vratit (rychle) tu predchozi. Ted proste staci si v zahranici koupit predplacenou SIM a vymenit. Po prijezdu do CR vymenit opet.…

8. 12. 2015 18:53
P2010 (neregistrovaný)

Ze stejneho clanku:

The network data that a standard SIM card carries will be rewritable on future e-SIM devices, so all you'll need to do to change operator is make a phone call or two - rather like when you arrange to bring your phone number across to a new network now (though hopefully even easier).

Klasika, takze dle ocekavani zcela nepouzitelne. Nemluve o cene takoveho hovoru v CR :-) Z wireless modulu v notebooku/tabletu zadny foun-kol totiz neudelate. Cekal jsem neco pouzitelnejsiho, co…