Hlavní navigace

Je tu soumrak epochy SIM karet. Pracují na tom Samsung i Apple

Jan Beránek

Klasické kartičky, které fungují jako vstupenka pro telefony do světa operátorských sítí, mají nahradit takzvané E-SIM, tedy „karty“ zakomponované rovnou do mobilů.

A není to jen aktivita dvou tahounů světového trhu chytrých telefonů. Podle zdrojů deníku Financial Times totiž na projektu E-SIM spolupracují s GSM Asociací. Výhodou novinky by bylo jednodušší přecházení mezi operátory. 

Něco podobného už zkoušel Apple u svých iPadů, ale nápad tehdy podpořilo jen pár operátorů. Univerzální SIM karta měla majitelům iPad Air 2 pomáhat k připojení během cestování, bez nutnosti složitě řešit operátory. 

Zapojení GSM Asociace do nového projektu znamená ale mnohem větší sílu. Podporu už novince přislíbili všichni velcí operátoři - AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica a Vodafone.

Content 2017 - tip Footshop

Je jasné, že E-SIM nenahradí klasické karty hned, ale na novém standardu už se pracuje. „Všechny strany teď pracují na dohodě o obecných principech,“ tvrdí šéfka GSMA Anne Bouverot deníku FT s tím, že chtějí společně s Applem i Samsungem vytvořit jednotné řešení pro celou scénu spotřební elektroniky. 

Pokud dohoda klapne, tak by první specifikace měly být na světě během příštího roku. Alespoň tedy podle představ GSM Asociace.  

Našli jste v článku chybu?
17. 7. 2015 10:37

Hm zajímalo by mě, jak vyřeší problém, když se mi pokazí mobil. Dnes prostě hrábnu do šuplíku, vytáhnu starý mobil, přehodím sim a funguju...

17. 7. 2015 13:58

Pár námitek:

1) "bez brýlí se brýle těžko hledají", dostat se bez mobilu na web operátora bude nezřídka skutečně výzva.

2) Co přesně myslíte tím "přihlásíte se"? Kolikafaktorová bude ta autentizace? V danou chvíli nemám mobil a cokoliv, co v něm bylo, takže co zůstává? Jenom login a heslo? To je na přístup ke službě umožňující ukrást telefonní číslo trochu málo. Takže s sebou budu nosit nějaký hardwarový klíč? Vzhledem k tomu, že bude sloužit právě k účelu "prohození SIMky", ho budu nosit v po…