Hlavní navigace

EU vydala opatření pro bezpečnost 5G sítí, výrazně je ovlivnil náš NÚKIB

29. 1. 2020

Sdílet

EU 5G security toolbox

Evropská komise společně s členskými státy Evropské unie a Evropské agentury pro bezpečnosti sítí vydala očekávaná opatření týkající se bezpečnosti 5G sítí. Jde o takzvaný 5G security toolbox, na jehož sestavování se skrze kybernetického atašé v Bruselu Lukáše Pimpera (spadá pod NÚKIB) podílela také Česká republika.

Toolbox mimo jiné navazuje na takzvané Pražské návrhy, které byly sestaveny na konferenci na ministerstvu zahraničí. The Prague Proposals nedávno mimo jiné podpořila sněmovna reprezentantů USA (dolní komora kongresu). Dle NÚKIBu byla role v případě toolboxu zásadní.

„Spolu s kolegy z francouzské Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost (ANSSI) jsme měli v přípravě toolboxu řídící roli. Nijak nepřeháním, když uvedu, že právě zásluhou ČR se do finální podoby dokumentu dostalo hodnocení rizikovosti dodavatelů technologií do sítí 5. generace včetně zařazení netechnických parametrů, jako je důvěra v daného dodavatele,“ uvádí Pimper. „Ve výsledku tedy hodnocení rizik budou podléhat nejen operátoři, kteří budou sami služby 5G připojení poskytovat, ale i jejich dodavatelé a další zúčastněné subjekty.“

Dokument má osm strategických opatření a jedenáct technických opatření. Celý toolbox je možné si prostudovat zde a k dispozici je také factsheet (obojí v PDF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).