Hlavní navigace

Sněmovna reprezentantů USA podpořila Pražské návrhy o bezpečnosti 5G sítí

Sdílet

Jan Sedlák 16. 1. 2020

Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických, která tvoří dolní komoru Kongresu, se postavila za dokument The Prague Proposals (Pražské návrhy), jenž vznikl v květnu loňského roku na bezpečnostní konferenci o 5G v Praze. Té se zúčastnili zástupci západního světa. O konferenci jsme na Lupě referovali.

Předkladatelem podpory Pražských návrhů byl texaský republikánský reprezentant Bill Flores. Dolní komora v prohlášení apeluje na své spojence. „Sněmovna reprezentantů vybízí všechny hráče zapojené do nasazování 5G komunikační infrastruktury, aby při nákupu produktů a služeb v rámci jejich dodavatelského řetězce zvážili dodržování Pražských návrhů,“ uvádí oficiální americký dokument.

Prohlášení se Pražským návrhům věnuje v jedné kapitole rozdělené do čtyř hlavních sekcí: politiky a pravidla (policy), technologie, ekonomika a bezpečnost, soukromí a odolnost. Celé The Prague Proposals si lze přečíst zde.

USA už delší dobu tlačí na své Spojence, aby nenasazovali 5G technologie Huawei a ZTE. Ostatně i pražská konference by se dala označit za akci „o Huawei bez Huawei“.

USA už s Polskem podepsaly deklaraci o bezpečném budování 5G sítí, která vychází rovněž z Pražských návrhů. Společný dokument má tři hlavní kritéria: zda dodavatel nepodléhá kontrole zahraniční vlády, zda má dodavatel průhlednou vlastnickou strukturu a zda se dodavatelská firma chová eticky a je jí umožněno se tak chovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.