Hlavní navigace

Polsko a USA na základě Pražských návrhů podepsaly dokument o 5G, míří proti Huawei

3. 9. 2019

Sdílet

Mike Pence a Andrzej Duda

Americký viceprezident Mike Pence a polský prezident Andrzej Duda tento týden ve Varšavě podepsali společnou deklaraci o bezpečném budování 5G sítí. Toto prohlášení vychází z dokumentu Prague Proposals (Pražské návrhy), které letos v květnu schválilo mezinárodní společenství na bezpečnostní konferenci The Prague 5G Security Conference na českém ministerstvu zahraničí.

„Polsko a Spojené státy podporují Prague Proposals […] jako důležitý krok ke společnému přístupu k bezpečnosti 5G sítí a zajištění bezpečného 5G ekosystému. Prague Proposals zdůrazňují potřebu budování 5G sítí na základě spravedlivé hospodářské soutěže, transparentnosti a právního státu,“ stojí v dokumentu.

Pražská 5G konference by se také dala označit jako „o Huawei bez Huawei“ – i když se o nich oficiálně nemluvilo, právě tato společnost a země byly jedním z hlavních motivů akce, proč se bezpečností v 5G zabývat.

Podobně je na tom také americko-polská deklarace. Spojené státy dlouhodobě tlačí na své spojence, aby Huawei a ZTE nepouštěli do výstavby vlastních 5G sítí. Polsko takový zákaz nevydalo, dlouhodobě se ovšem snaží s USA navázat co nejtěsnější vztahy a v novém prohlášení obavy z čínské společnosti akcentuje.

„Věříme, že země musí zajistit, aby se na budování jejich sítí podíleli pouze důvěryhodní a spolehliví dodavatelé tak, aby se zabránilo neautorizovanému přístupu či narušení (sítí),“ píše se v prohlášení.

Dokument zároveň uvádí, že se dodavatelé budou posuzovat podle tří hlavních kritérií: zda dodavatel nepodléhá kontrole zahraniční vlády, zda má dodavatel průhlednou vlastnickou strukturu a zda se dodavatelská firma chová eticky a je jí umožněno se tak chovat.

Polsko-americkou deklaraci je možné si přečíst zde (PDF). Dokument Prague Proposals je společně s reportáží z pražské bezpečností 5G konference k dispozici u nás na Lupě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).