Hlavní navigace

Evropské Galileo dnes slaví miliardu připojených chytrých telefonů

10. 9. 2019

Sdílet

Počet uživatelů chytrých telefonů, které využívají evropský družicový navigační systém Galileo, dosáhl jedné miliardy, upozornila na to Evropská kosmická agentura.

Údaj o miliardě uživatelů je založen na počtu celosvětově prodaných chytrých telefonů, které systém podporují, skutečný počet uživatelů se tak bude lišit. Z výrobců čipů pro družicovou navigaci do chytrých telefonů poskytuje čipy, které umožňují využívání systému 95 % z nich.

Od prosince 2016 poskytuje Galileo tzv. „počáteční služby (signál pro přesné určování polohy a času a pro navigaci), roky před tím provázely prakticky neustálé problémy a zpoždění spuštění projektu. V Evropě jsou dnes všechny nové modely automobilů vybaveny systémem eCall, který využívá systém Galileo ke sdělování polohy vozidla záchranným službám a Galileo také zajišťuje pátrací a záchrannou službu SAR. Veřejnou regulovanou službu programu také využívají veřejné orgány pro šifrovanou komunikaci během mimořádných vnitrostátních událostí nebo krizových situací, jako jsou teroristické útoky. Od letošního roku je také Galileo zabudováván do digitálních tachografů nákladních automobilů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 9. 2019 0:55

    Gosoft

    No, to je moc hezké, ale běžnou kontrolou na mobilu vidím 8 družic Navstar GPS, 6 Glonass, 6 BeiDou a jen 2 družice Galileo (podporován je i QZSS není od nás ale vidět). Tak s určením polohy pouze přes Galileo to nebude zatím tak horké. Testováno na střeše výškové budovy.

  • 11. 9. 2019 9:21

    PavelM

    Takže si to shrňme: číslo pravděpodobně nebude počet prodaných chytrých telefonů, které Galileo GNSS používají, jak je uvedeno, ale těch, které jsou vybaveny čipem, který potenciálně Galileo podporuje (nebo dokonce vyrobených čipů). Z nich ale většina ve firmware Galileo povoleno nemá a nikdy mít nebude, protože výrobce telefonu firmware s podporou nikdy nevydal (a vzhledem k stavu podpory Androidu výrobci ani nevydá) nebo ani nedostal od výrobce základní desky. Příkladem mohou být mé 2 telefony, které mají čipset obsahující podporu (dle jedné starší tiskové zprávy ESA), vyrobené po této tiskové zprávě, a bez podpory Galileo.

    Z těch, které Galileo podporují se podstatná část prodá na jiných trzích (Čína, Indie, USA, ...), takže reálný počet mobilních telefonů, podporujících Galileo v rukou Evropanů bude o řád až dva nižší. Navíc bude použito vzhledem k počtu družic jen jako příspěvek k lokalizaci a vůbec bych se nedivil, kdyby byly algoritmicky upřednostňovány GPS/Glonass (byť L5).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).