Hlavní navigace

Evropský soud potvrdil obří pokutu pro Google za zvýhodňování vlastního srovnávače zboží

10. 11. 2021

Sdílet

Google - logo - Dublin - Irsko Autor: Depositphotos

Tribunál Soudního dvora Evropské unie odmítl odvolání Googlu a potvrdil pokutu ve výši 2,4 miliardy eur za zneužití antimonopolního postavení. Evropská komise ji firmě udělila v roce 2017 za to, že ve vyhledávání nedovoleně zvýhodňovala svou službu Nákupy Google (Google Shopping) před konkurenčními srovnávači zboží.

Google totiž u dotazů na produkty nad organickými výsledky hledání zobrazoval zvýrazněný box, ve kterém nabízel odkazy na koupi těchto produktů. Tipy přitom pocházely výlučně z jeho služby Nákupy Google (Google Shopping).  

Po rozhodnutí Komise z roku 2017 Google do boxu vpustil i konkurenční srovnávače cen. Za umístění ovšem musely platit, podobně jako platí za další reklamní pozice. Proti pokutě se firma zároveň odvolala k Soudnímu dvoru Evropské unie.

Jistá forma abnormality 

Soud dnes téměř všechny námitky, které Google ve svém odvolání proti pokutě vznesl, odmítl. Soudci se přitom ve verdiktu pozastavili nad tím, jak firma sama nabourává smysl a poslání obecného vyhledávače:

„Tribunál podotýká, že propagace jednoho typu specializovaného vyhledávání, navíc ještě vlastního, na stránce s výsledky vyhledávání, je vzhledem k povaze obecného vyhledávače Googlu, který má sloužit k indexování výsledků jakéhokoli možného obsahu, jistou formou abnormality. Obecný vyhledávač je nástrojem, který je z principu otevřený a jeho účel a hodnota tkví v otevřenosti k výsledkům od třetích stran, které obohacují a pozvedají jeho důvěryhodnost,“ píše soud.

Problém podle něj spočíval v tom, že Google zvýhodňoval svůj vlastní srovnávač před konkurencí, místo toho, aby upřednostňoval lepší výsledek hledání před horším.

Podle verdiktu se problém nevyřešil ani tím, že Google po rozhodnutí Komise do boxu s výsledky hledání zboží vpustil i konkurenční služby, které za pozice v tomto boxu musely platit. Podle soudu tak totiž tyto weby přestaly být přímou konkurencí Googlu a místo toho se jen stali jeho zákazníky.

Jak postupuje žaloba Heureky

Na základě rozhodnutí Komise z roku 2017 o tři roky později Google zažalovala česká služba Heureka, která po vyhledávači požaduje 395 milionů Kč ušlého zisku. Aktuální verdikt evropského soudu by mohl ovlivnit výsledek tohoto sporu. 

„Dnešní verdikt je významný, neboť potvrzuje, že Google jednal v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a tímto jeho jednáním nám vznikla škoda. Soud tedy nebude muset zkoumat, jestli škoda vznikla, ale pouze výši této škody,“ komentovala dnešní verdikt evropského soudu pro Lupu mluvčí Heureky Adéla Berková.

Žalobu Heureky podle ní české soudy řeší a termín možného rozhodnutí známý není. „Záměr českého soudu je položit několik předběžných otázek Soudnímu dvoru EU, ovšem proti tomuto rozhodnutí se Google odvolal a zamýšlený postup bude přezkoumávat Vrchní soud v Praze,“ řekla na dotazy Lupy Berková.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 11. 2021 12:57

  Ja_uz_budu_hodny_dedecku

  40 let jsme měli u nás monopol. Kam to vedlo všichni víme. Zde je situace ještě horší, protože moc soukromé firmy je do značné míry větší, než vlád. Chápu, že prostý lid tleská, reálně je nezbytné vliv podobných soukromých firem silně zredukovat.

 • 11. 11. 2021 18:00

  Mlocik97

  Ono je problém hlavne v tom, že Google je tak enormne veľký, že keď dostane pokutu od EU, tak Google si len povie "to vôbec nevadí, však z porušovania zákona získame viac peňazí, než čo musíme potom zaplatiť na pokute, ktorú dostaneme za to porušenie, takže stále sme v zisku." Problém monopolu je následne aj stagnácia trhu, lebo čokoľvek nové má proste problém vytlačiť monopol z trhu, a už v prípade že sa začne tomu dariť, tak je bežné že je potom monopolom odkúpený. Vo výsledku sa teda nikde to nepohne. Osobne si myslím že ak už má existovať monopol, mal by byť regulovaný a plne otvorený z povinnosti.

 • 12. 11. 2021 11:28

  SB

  Však taky u těchto obrovských společností tvrdě zaspaly(?) antimonopolní úřady, a to jak ve světě, tak u nás.