Hlavní navigace

Facebook končí s Průzkumníkem příspěvků, pokus s druhým news feedem neuspěl

Sdílet

David Slížek 5. 3. 2018
Facebook - Průzkumník příspěvků - Explore Feed

Uživatelé nechtějí mít dva oddělené kanály příspěvků (news feeds) – jeden pro příspěvky přátel a druhý pro příspěvky stránek. Po několikaměsíčním testu to zjistil Facebook, který koncem minulého týdne oznámil, že se svým experimentem s tzv. Průzkumníkem příspěvků (Explore Feed) končí.

Facebook novinku testoval v šesti zemích. Příspěvky stránek v nich přesunul z hlavního news feedu do nové záložky, kterou uživatelé mají v levém sloupci.

Dopad na viditelnost příspěvků stránek byl okamžitý a drtivý – například podle zkušeností na Slovensku spadl dosah příspěvků o polovinu až dvě třetiny – viz Filip Struhárik (Denník N): Facebook u nás spustil test. Propady čísel jsou obrovské.

Změna se ale kupodivu tolik neprojevila na návštěvnosti, kterou Facebook přiváděl na weby slovenských médií. Potvrdilo se tak, že role stránek není zas tak velká, jak se původně zdálo. Důležitější je, jak články médií sdílejí sami uživatelé.

Facebook teď každopádně s testem končí. „Lidé nechtějí dva oddělené feedy. V průzkumech nám řekli, že byli s příspěvky, které viděli, méně spokojení, a dva oddělené feedy jim nepomáhaly více se propojit s přáteli nebo rodinou,“ konstatuje firma.

Právě kvalitnější interakce s rodinným příslušníky či přáteli přitom byly oficiálně hlavním důvodem, proč Facebook s testem přišel. „Myslíme si, že nedávné změny v news feedu, které zvýhodňují smysluplné sociální interakce, lépe řeší připomínky uživatelů, kteří nám říkají, že chtějí vidět více obsahu od svých přátel a rodiny,“ říká teď Facebook.

Slepou uličkou se podle firmy ukázala být i samotná záložka Průzkumník příspěvků (Explore Feed). „Zjistili jsme, že to není efektivní způsob, jak mohou lidé na Facebooku objevovat nový obsah,“ říká Facebook. Záložku proto bude v následujících dnech uživatelům globálně vypínat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2018 10:26

    emajko159

    konečne prišli s niečím užitočným a teraz to chcú vypnúť.
    ach ten facebook robí všetko preto, aby naň ľudia nechodili.