Hlavní navigace

Facebook po skandálu s Cambridge Analytica zpřísní přístup k datům, slíbil Mark Zuckerberg

22. 3. 2018

Sdílet

Mark Zuckerberg - Facebook Autor: Facebook

„Neseme odpovědnost za ochranu vašich dat, a pokud je nedokážeme ochránit, nezasloužíme si vám sloužit.“ Šéf Facebooku Mark Zuckerberg po několika dnech veřejně reagoval na skandál kolem firmy Cambridge Analytica, která se v minulých letech přes Facebook neoprávněně dostala k některým datům asi 50 milionů lidí.

Zuckerberg se uživatelům ve svém postu na Facebooku přímo neomluvil, připustil ale, že Facebook udělal některé chyby a oznámil nová opatření, která mají zajistit, že se k údajům uživatelů nikdo bez jejich svolení nedostane. Základní změna proběhla už v roce 2014, kdy Facebook aplikacím zrušil přístup k údajům o přátelích lidí, kteří aplikaci používali.

Facebook teď podle Zuckerberga prozkoumá všechny aplikace, které před touto změnou měly přístup k velkému množství dat, a u podezřelých aplikací provede audit. Autorům aplikací, kteří s auditem nebudou souhlasit, zakáže přístup na Facebook. Pokud v aplikacích najde nějaké zneužití dat, zakáže je a informuje o problému postižené uživatele.

Druhým opatřením má být další omezení přístupu vývojářů k datům o uživatelích. Aplikace ztratí přístup k údajům například v případě, že ji uživatel tři měsíce nepoužije. Při přihlášení k aplikaci také aplikace získá od Facebooku jen jméno, profilovou fotku a e-mailovou adresu uživatele.

Facebook také v příštích měsících v news feedu zveřejní přehled aplikací, které uživatel používal, a nástroj, který mu umožní jednoduše zakázat těmto aplikacím přístup k datům. Tato možnost je už teď dostupná v nastavení, Facebook ji teď jen vytáhne uživatelům více na oči.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 3. 2018 9:11

  wenkovan (neregistrovaný)

  Kecy. Facebook je od začátku vládní projekt na získávání informací, Zuckerberg je obyčejný bílý kůň.

 • 22. 3. 2018 11:07

  Lol Phirae (neregistrovaný)

  What’s genius for Obama is scandal when it comes to Trump

  She added, “They came to [the] office in the days following election recruiting & were very candid that they allowed us to do things they wouldn’t have allowed someone else to do because they were on our side.”

 • 22. 3. 2018 9:37

  Martin P.

  Úniky dat, černý prodej dat... to tu bylo je a asi bohužel bude.

  Co ale bude opravdu velký skandál bude až v rámci šetření takových úniků nebo řešení zabezpečení dojde otevřené devalvaci takových dat a že cena takových dat byla nad ceněná často i umělým zvyšováním počtu uživatelů. A že tu máme xx% obyvatelstva, které jsou z pohledu dat nezajímavý či dokonce zbyteční.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).