Hlavní navigace

Facebook vypne rozpoznávání obličejů a smaže šablony tváří více než miliardy uživatelů

3. 11. 2021

Sdílet

Facebook Autor: Depositphotos

Výrazně omezíme používání technologií na automatické rozpoznávání obličejů, slibuje Facebook. Viceprezident firmy pro AI Jerome Pesenti na firemním blogu oznámil, že sociální síť v následujících týdnech vypne celý svůj systém pro rozpoznávání tváří na fotografiích (Face Recognition system). 

Facebook jej dosud využíval k tomu, aby uživatele upozorňoval, že se jejich obličej vyskytuje na nahraných snímcích či videích jiných uživatelů. Na základě rozpoznávání také navrhoval, aby uživatel na fotce označil své přátele.

Firma funkci nejprve v roce 2011 automaticky zapnula všem uživatelům. Irský úřad pro ochranu osobních údajů to ale Facebooku zakázal, takže společnost automatické rozpoznávání v roce 2012 zrušila a uživatel si je musel sám aktivně zapnout.

Podle Pesentiho funkci aktuálně využívá více než třetina denních uživatelů Facebooku. Firma funkci vypne a smaže šablony jejich tváří, které k automatické identifikaci používal. Má jich být více než miliarda.

S technologiemi na rozpoznávání obličejů ovšem firma úplně nekončí. Podle Pesentiho může být v některých případech užitečná – zmiňuje například odemykání zařízení vyfocením obličeje. V takových případech podle něj dochází k rozpoznání přímo v zařízení a data se nikam neposílají.

TIP: Jak zrušit účet na Facebooku? Návod najdete na našem sesterském webu PCWorld.cz

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.