Hlavní navigace

Evropská unie ne/prověří automatické rozpoznávání obličejů na Facebooku

10. 6. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jen před pár dny představil Facebook funkci automatického rozpoznávání tváří na fotografiích, které uživatelé nahrávají na Facebooku a hned se objevily zprávy, že Evropská unie tuto funkcionalitu prověří. Ve skutečnosti je situace mírně jiná, rozpoznáváním tváří se nebude zabývat EU jako taková, ale organizace zabývající se ochrannou osobních údajů. K pozornosti nad novou funkcí a jejímu detailnímu prozkoumání vyzývá například lucemburská nevládní Article 29 Data Protection Working Party, o…

Jen před pár dny představil Facebook funkci automatického rozpoznávání tváří na fotografiích, které uživatelé nahrávají na Facebooku a hned se objevily zprávy, že Evropská unie tuto funkcionalitu prověří.

CIF22

Ve skutečnosti je situace mírně jiná, rozpoznáváním tváří se nebude zabývat EU jako taková, ale organizace zabývající se ochrannou osobních údajů. K pozornosti nad novou funkcí a jejímu detailnímu prozkoumání vyzývá například lucemburská nevládní Article 29 Data Protection Working Party, o funkci již s Facebookem diskutuje britský Úřad informačního komisaře (ICO) a stejně se k ní začínají vyjadřovat i další vládní a nevládní organizace členských států. Těm většinou vadí, že uživatel může být bez svého přičinění rozpoznán a pojmenován na cizích fotkách, což koliduje s eurounijní legislativou, která považuje totožnost za osobní údaj, který by měl mít definovaný režim zpracování a využití a to na principu opt-in, nikoliv opt-out, jaký Facebook nyní pro rozpoznávání tváří používá.

Zdroj: Bloomberg.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.