Hlavní navigace

Facebook získá externí dozorčí radu pro obsah, bude mít ale jen omezené pravomoci

18. 9. 2019

Sdílet

Facebook - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Facebook oznámil nové detaily k již dříve avizované strategii pro bezpečnější a férovější nakládání s obsahem.

Síť získá novou externí (na firmě údajně zcela nezávislou) dozorčí radu pro dohled nad obsahem, ta ale bude mít jen velmi omezená práva a nebude moci zasahovat do obsahových politik společnosti. Hlavní úloha rady by měla spočívat v roli jakéhosi externího rádce, skrze něhož budou moci uživatelé sítě zpochybňovat rozhodnutí společnosti ohledně problematického, nebo kontroverzního obsahu.

Případy k posouzení bude rada dostávat jak od samotného Facebooku, tak přímo od uživatelů. Váha hlasu rady má spočívat především v tom, že se Facebook zaváže veřejně reagovat na každé doporučení, které rada vydá. Rada také získá právo veta v otázce zobrazení konkrétního uživatelského obsahu (zejména v případě fotografií a videa). „Rozhodnutí rady bude závazné a to i v situacích, kdy s ním já či zbytek společnosti nebude souhlasit,“ tvrdí Mark Zuckerberg.

Dozorčí rada pro obsah bude mít 40 členů, ti se mají střídat každé tři roky. Samotný Facebook na počátku vybere několik zakládacích členů, kteří si k sobě následně sami postupně zvolí zbytek týmu, také své budoucí členy si již bude volit rada sama. Fungovat by mohla začít od příštího roku. Celé pojetí rady a jejích pravomocí již stačilo způsobit lehké rozčarování u části uživatelské komunity sítě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).