Hlavní navigace

FEL ČVUT představil samořiditelnou studentskou formuli

4. 9. 2020

Sdílet

Samořiditelná formule Autor: Karel Wolf, Internet info

Fakulta elektrotechnická ČVUT dnes v Praze představila historicky první v ČR vyvinutou a postavenou samořiditelnou studentskou formuli. Stojí za ní tým eForce FEE Prague Formula, který čítá 60 studentů (z FEL a FS) a jenž vyvíjí závodní monoposty pro mezinárodní soutěž Formula Student.

Vůz byl představen společně s „klasickým“ elektrický monopostem deváté generace a jako kostru využívá samonosnou karoserii a nápravy z elektrické formule ze sezony 2018. Systém formule využívá plánovací algoritmy, stereo kamery (simulující pohled lidských očí) a systém senzorů, kterým vnímá okolí formule. Nechybí mezi nimi dokonce ani lidar vysílající laserové signály pro přesné zjištění přesné polohy.

Studentský tým eForce FEE Prague, který se letos rozrostl i o tzv. driverless divizi, musel pro formuli vyvinout i soustavu, díky níž bude možné formuli na dálku bezpečně ovládat. Ten zahrnuje systém senzorů pro vnímání okolí, řídící a plánovací algoritmy, a také soustavu aktuátorů pro řízení. Formule již během léta stačila nasbírat několik ocenění na on-line alternativách tradičních mezinárodních závodů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).