Hlavní navigace

Fialova vláda chce změnit volbu mediálních rad a podpořit herní průmysl

8. 11. 2021

Sdílet

Petr Fiala Autor: Koalice Spolu

Pět stran budoucí vládní koalice podepsalo koaliční smlouvu. Její součástí je programové prohlášení, které v bodech představuje hlavní cíle nového kabinetu pod vedením Petra Fialy (ODS).

Z mediální oblasti zaujme plán zohlednit informační a kybernetickou bezpečnost při udělování licencí Českým telekomunikačním úřadem a Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.

Státní fond kinematografie by se měl změnit na Státní fond audiovize a věnovat se mimo jiné strategické podpoře herního průmyslu.

„Vzhledem k prudkému rozvoji technologií a platforem, které jsou schopny přenášet a nabízet obsah, upravíme legislativní prostředí tak, aby odpovídalo realitě 21. století. Citlivě implementujeme směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu s důrazem na práva uživatelů a ohledem na práva výrobců, producentů a vydavatelů,“ uvádí dokument v sekci věnované autorským právům.

„Zaměříme se na udržitelnost financování veřejnoprávních médií, což je nejzákladnější podmínka nezávislosti. Do systému volby Rady ČT, ČRo a ČTK zapojíme Senát. Nezávislost veřejnoprávních médií dnes nemůžeme podcenit,“ zdůrazňuje programové prohlášení.

Hospodaření veřejnoprávních médií má podléhat kontrole NKÚ. O to usilovala už předchozí sněmovna, avšak legislativní proces nedotáhla do konce a hotový zákon těsně před volbami spadl pod stůl.

Školství se má zaměřit mimo jiné na rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.