Hlavní navigace

Fireball: České mobilní Dračí doupě má 20 milionů od Šišky, Barty a tvůrce Beat Saberu

Sdílet

Jan Sedlák 10. 5. 2021

Pražské herní studio Fireball získalo investici 20 milionů korun na rozvoj stejnojmenné mobilní hry, která koncepčně vychází ze stolních her Dračí doupě nebo Dungeons & Dragons. Peníze vložil spoluzakladatel Beat Games (tvůrci Beat Saberu koupení Facebookem) Ján Ilavský a skrze Purpose Ventures také David Šiška a Jan Barta.

Fireballu se před rokem podařilo uspět na Kickstarteru. Češi tam od téměř tří tisíc lidí vybrali 65 332 dolarů, tehdy na crowdfundingové platformě šlo o pátou nejúspěšnější mobilní hru. Projekt na začátku finančně podpořili také Oliver Dlouhý (Kiwi.com) a Jiří Hlavenka (Kiwi.com, Computer Press a další). Zakladatelem Fireballu je Jan Roose.

Alfa verzi Fireballu získaly tři tisíce testerů, primárně ze Spojených Států. “S novou investicí si Fireball klade za cíl přidat do aplikace více funkcí, a rozšířit ji mezi komunitu Dungeons & Dragons v západních zemích. Firma také začíná vyvíjet umělou inteligenci, která bude pomáhat Game Masterům, neboli Pánům Jeskyně, s řízením hry. V horizontu několika let je může dokonce nahradit. Uživatelé budou moci s přáteli zažívat unikátní dobrodružství, kde narativ generuje AI,” informuje studio.

Našli jste v článku chybu?
 • 11. 5. 2021 5:42

  Net

  umělou inteligenci, která bude pomáhat Game Masterům, neboli Pánům Jeskyně, s řízením hry. V horizontu několika let je může dokonce nahradit.
  Tomu bych moc nevěřil, pán jeskyně občas musí ohnout pravidla nebo si je vymyslet, když se postavy pokusí o něco, co v pravidlech není. Dračí doupě jsem hrál kdysi naživo, ve fóru i v chatu a těch situací, které bylo vhodné napravit nebylo málo. Občas je třeba postavy potrestat za blbost, jindy je potřeba je trochu ochránit před RNG, když se žádné blbosti nedopustily...
  A hlavně, takové rozhovory s nehratelnými postavami (NPC) AI nedokáže nahradit, může je sice občas zjednodušit, ale to je často na škodu.

 • 10. 5. 2021 22:15

  bez přezdívky

  Zdravím, Martine! :) Tady Jan Roose - je fakt, že mi bylo tak 12-13, když jsem trávil hodiny denně hraním po textu na Aragorn.cz.

  K pricingu - appka bude kompletně hratelná zadarmo. Poté budeme nabízet bonusový content a featury za subscription plán od cca $5 měsíčně. Pro ty, co nebudou chtít závazek na delší dobu, budou k dispozici mikro-transakce.

  Díky za koment!

 • 10. 5. 2021 18:51

  Martin P.

  Uvidíme , D&D se přes dálnopis či bébéesky hrálo v dobách kdy autorům toho startupu bylo asi -20 :) . To samé třeba testery balíčků MT&G které pak umožňovali hru třeba X lidí po modemu i na ZX Spectru.

  Uvidíme jak přidána hodnota vyváží cenu..... nebo nějaký pay plan.