Hlavní navigace

Flash paměti se dočkají pátého bitu na buňku

26. 8. 2019

Sdílet

Toshiba

Vyplývá to alespoň ze včerejšího oznámení druhého největšího světového výrobce NAND Flash pamětí v rámci konference Flash Memory Summit, informaci přinesl server Tomshardware.com.

Japonská Toshiba zde představila koncept tzv. Penta Level Cell NAND paměti (zkráceně PLC), která již má prý za sebou první úspěšné laboratorní testy, na uvedení do masové produkce si ale nejspíš ještě nějaký čas počkáme. Paměť koncepčně vychází z upravené čtyřbitové QLC NAND paměti, která je na trhu jen něco málo přes rok. Vyšší hustota záznamu na buňku si vyžádala jako podmínku schopnost buňky udržet již rovných 32 stavových napětí a schopnost SSD kontroleru jejich přesného zpětného rozlišení. To sebou vedle specifických výzev nanoinženýrství zřejmě přinese další snížení celkové životnosti (respektive zápisových cyklů) a nejspíš také ještě pomalejší rychlost zápisu. Jediným benefitem tak zřejmě bude výhodnější poměr ceny a kapacity.

Prapůvodní flash paměti svého času začínaly s pouhým jedním bitem na buňku, u těchto tzv. SLC – Single Level Cell pamětí stačila schopnost buňky rozlišit jen dvě úrovně elektronového náboje (0/1), následně přišla generace pamětí se zdvojnásobenou kapacitou, ale nutně také i dvojnásobným počtem rozlišitelných stavů (generace svého času marketingem honosně označená jako Multi Level Cell) a časem nevyhnutelně i paměti se třemi bity na buňku (TLC), které přinesly již jen 50% nárůst kapacity, ale zato další zdvojnásobení počtu stavů a později QLC se čtyřmi bity, 33% nárůstem kapacity a dalším zdvojnásobením počtu stavů. PLC paměti by měly umožnit nárůst kapacity o 25 % a dostávají se pomalu na hranici smysluplnosti celé této honby za větší hustotou záznamu, jak z důvodu snižování celkové životnosti paměti s každým dalším bitem, tak zejména rapidního poklesu rychlosti zápisu, což je faktor, na který je trh poměrně citlivý.

Například QLC paměti si za dobu své přítomnosti na trhu získaly jen velmi omezený okruh příznivců a většina prodávaných SSD stále využívá hlavně TLC paměti, které podle všeho představují z hlediska trhu akceptovatelný kompromis ceny za kapacitu a celkového výkonu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 8. 2019 7:38

    Trupik

    Takže původně SSDčka začala s tím, že jsou oproti HDD brutálně rychlá, ale dražší na kapacitu a s menším počtem přepisů. Potom se vývojem životnost mírně zlepšila a díky konkurenci a novým technologiím šla dolů i cena. No a teď - jenom aby jsme zlepšili cenu, tak zhoršujeme všechny ostatní parametry... Je tohle normální?

  • 27. 8. 2019 8:21

    Bleble

    Omg, za mě více než MLC nemá smysl, už TLC bylo dobré tak na klamání neuvědomělých koncáků, kteří si prostě koupí nový PC, až jim disk do tří let klekne nebo se nesmyslně zpomalí, nehledě na ztrátu dat. Jen doufám, že MLC budou stále k sehnání.

  • 27. 8. 2019 13:14

    Michal Kubeček

    Bohužel asi je. Koneckonců i klasické disky měly tu a tam obdoví, kdy konkurenční boj a tlak na co nejnižší cenu (nebo spíš poměr cena/kapacita) vedl k tomu, že ve spotřebním segmentu klesla spolehlivost pod únosnou míru a výrobci museli na čas trochu "přibrzdit".

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).