Hlavní navigace

Foto: Server z Lega a servery chlazené kapalinou

27. 10. 2016

Sdílet

V komplexu laboratoří a výzkumných center společnosti Dell v jeho domovském Texasu lze narazit na spousty věcí. Přečíst si ostatně můžete naše reportáže – jednu z testování a vývoje serverů, druhou pak z globálního kontrolního centra. Bohužel ne o všem, co je k vidění, lze psát a ukazovat fotomateriál. Jednou zajímavou technologií jsou každopádně servery chlazené tekutinami.

Dell v Round Rock mimo jiné dělá serverové technologie na míru. Velcí poskytovatelé internetových služeb často nemají zájem kupovat tradiční hardwarové vybavení a při své velikosti si staví komponenty dle svých potřeb. Firmy jako Dell se proto snaží být aktivní i v této oblasti a na procesech se podílí.

To platí i o projektu Triton, na kterém se v Dellu dělí pro e-commerce obra eBay. Výsledkem je systém, kde se s nadsázkou dá říci, že se z IT firem staly společnosti instalatérské. Triton totiž umožňuje servery v celém racku chladit přívodem tekutiny skrze sestavu chytrých trubek. Každý server má vlastní rozvody, stejně jako rack samotný.

Dell k Tritonu vydal i blog, kde rozepisuje pár technických detailů a to, jak moc efektivní toto řešení oproti běžnému chlazení je. Níže je také pár fotek z návštěvy, vidět je možné také server postavený z Lega.

V laboratořích se rovněž experimentuje s dalšími formami chlazení, třeba s olejem (na tom dělá i český Wedos, zajímá se o to Seznam). Speciální jsou pak stroje zcela ponořené do tekutiny NOVEC 649, o čemž už jsme psali.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).