Hlavní navigace

Nervový systém v Texasu aneb Proč Dell sleduje počasí a zákazníkům dodává rýži

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Vydali jsme se na výpravu do globálního kontrolního centra Dellu, které se výraznou měrou podílí na jeho fungování.

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Velkou příčinou toho, proč se Michaelu Dellovi podařilo vybudovat jednu z největších technologických firem světa, je to, že dokázal odladit celý dodavatelský řetězec. Umí produkty na trh dodávat rychle, cenově efektivně a do celého světa. S tím už vstoupil do různých učebnic a čtení knih o Dellu může být pro někoho trošku nudné, řeší se v nich především logistika, sklady a podobně.

Dell efektivní „supply chain“ rozjel nejdříve na počítačích a poté vše rozšířil na servery a vše, co nyní firma dělá. Dell nikdy nijak zásadně neřešil základní výzkum, kdy by vynalézal věci, které nikdo jiný ještě neobjevil. Spíše bere z trhu dobré technologie, ty si upravuje a vylepšuje a vše dává dohromady. „Máme nejsilnější dodavatelský řetězec v celém průmyslu,“ říká Michael Dell na setkání v Austinu.

Z podobných výhod těží i Amazon a mnohé další firmy. Jde o to mít co nejméně věcí ležících na skladu, ale přesto rychle dodávat zákazníkům. Proto například Amazon nebuduje sklady, ale distribuční centra, což jsou v podstatě takové průtokové ohřívače.

Jedním z hlavních bodů efektivity Dellu je jeho kontrolní centrum nazývané Global Command Center. Po světě jich je šest (Panama City, Limerick, Penang, Xiamen, Kawasaki), to centrální je ale v domovském Texasu. Konkrétně v oblasti Round Rock kousek od Austinu.

Nervový uzel

„Tohle je něco jako náš nervový uzel,“ ukazuje Bit Rambusch po řídicí místnosti podobné středisku NASA sídlícího kousek odsud v Houstonu. „Tady se dohlíží a řídí to, aby vše bylo, jak má být, vidíme odsud všechny naše pohyby,“ navazuje tento viceprezident pro podporu a nasazování služeb. (Mimochodem, mít v technologické firmě jméno „Bit“ je celkem cool věc.)

Serverovna, kde se modelují prostředí zákazníků.
Autor: Jan Sedlák

Serverovna, kde se modelují prostředí zákazníků.

Na klíčovou součást Dellu to zase nevypadá tak neuvěřitelně obrovsky – v nenápadné budově v kampusu společnosti pracuje 200 lidí. Asi 50 z nich má na starost monitoring, zbytek se pak stará o analýzu dat. „Jsme každopádně součástí rozhodovacích struktur. Když se řeší nějaká důležitá situace, máme velmi silný hlas,“ pokyvuje Rambusch.

Celý řetězec Dellu je velice rozsáhlý a spadají do něj i lokální partneři, distributoři, servisní organizace a podobně. Mimo to jsou různě po světě rozmístěna větší centra pro specifické úkoly. Konkrétně v Česku je například centrum pro distribuci náhradních součástek v rámci „next business day“ záruky, na Slovensku zase funguje rozsáhlá technická podpora.

Informace z celé sítě těchto bodů se pak sbíhají právě v hlavním řídicím centru. „Monitorujeme každou jednotlivou zásilku, každoroční čísla jsou v milionech,“ říká Rambusch. „Zjednodušeně řečeno se snažíme zaručit to, že Dell dodá to, co slíbil, včetně kvality.“ Velkou roli toto všechno hraje pak u zákazníků, kteří si připlácí za nadstandardní služby.

Pomocí toho všeho lze odhalit, kde se vyskytují případné problémy v dodávkách. Také lze předcházet problémům. Když se například na jedno místo v jednom období často objednává nějaká součástka, lze se zabývat tím, proč tomu tak je a zda například nejde o poruchové zboží. Sledují se také údaje o využívání produktů či jak se nakládá s jejich výkonem.

Monitoring počasí a rýže

Dell si na monitoring vyvíjí vlastní informační systém (je v Javě, v podstatě jde o legacy nástroj, ale prý je tak kritický, že musí fungovat) a algoritmy.

Řidící místnost v Dell Global Command Center v Round Rock v Texasu.
Autor: Jan Sedlák

Řídicí místnost v Dell Global Command Center v Round Rock v Texasu.

V podstatě je to celé pěkná ukázka toho, jak lze ve firmách pracovat s daty a jak je využívat v rámci konkurenční výhody. Pracovat lze i s atypickými informacemi, třeba počasím. Informace o počasí jsou promítány na mapu (využívá se i ta od Microsoftu a jeho Bingu), takže lze sledovat věci typu hurikán. Na základě toho lze předvídat případné problémy s dodávkami či možné napáchané škody.

To se hodí, když takový hurikán (velkou práci v Dellu udělal zejména hurikán Sandy) poničí věci typu datová centra či serverovny u zákazníků. Na takových místech jsou pak třeba velké a rychlé dodávky a tomu lze přizpůsobit fungování celého řetězce, i s předstihem.

A doručit lze nejenom servery a další prvky. „Pomáháme i s dodávkami rýže,“ říká Rambusch trochu překvapivě. „Když se vám utopí elektronika, rýže pomáhá s vytahováním vlhkosti.“

Na řešení problémů jsou rovněž připravené serverovny s technologiemi, kde je možné simulovat IT prostředí zákazníků. To pak má pomoci v hledání problémů a jejich řešení. Zrychlují se reakce pro technickou podporu a do celého procesu se nezapojují pouze prvky od Dellu, ale také partnerů a konkurentů jako jsou Cisco, Lenovo, HPE, Brocade a podobně.

Vše je děláno redundantně a systém je nastavený tak, aby zaměstnanci kontrolního centra mohli v případě potřeby většinu úkolů řešit i na dálku z domova.

PR Summit tip Ondáček

To, kolik to všechno stojí a jak velký je IT systém na pozadí, Dell prozrazovat nechce, stejně jako řadu dalších detailů. Je to součást know-how. „Náklady jsou nad jedním dolarem a pod 100 miliony dolarů,“ směje se Rambusch. „Ale mohu říci, že tohle je to, co nás dělá výrazně konkurenčními.“

Cestu autora organizovala společnost Dell Technologies.