Hlavní navigace

Francie zavede speciální daň pro velké technologické firmy už od ledna

18. 12. 2018

Sdílet

Francii se zatím nepodařilo prosadit celoevropskou speciální daň pro velké technologické firmy, a tak ji už od ledna 2019 zavede aspoň na svém území.

Daň, známá pod zkratkou GAFA (vychází z prvních písmen v názvech firem, na které je zaměřena: Google, Apple, Facebook a Amazon), by podle francouzského ministra financí Bruna Le Maire měla v prvním roce státu vynést asi 500 milionů eur, píše britský deník Guardian.

Nové zdanění má být odpovědí na to, jak se velkým technologickým firmám kvůli rozdílným daňovým režimům v různých zemích EU daří vyhýbat placení daní – například odkláněním příjmů do zemí, kde je zdanění firem nízké.

Země jako je například Irsko, které takto na své území přilákaly centrály velkých IT firem, ale s navrhovaným celoevropským opatřením nesouhlasí. Vyjednávání zástupců členských států o nové dani tak začátkem prosince zkrachovala.

Detaily o tom, jak má nová daň fungovat, zatím známy nejsou. Na evropské úrovni se mluví o 3% zdanění příjmů z digitální reklamy, příjmů z prodeje zboží a služeb nebo příjmů založených na využívání osobních dat. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).