Hlavní navigace

Francie zavede speciální daň pro velké technologické firmy už od ledna

Sdílet

David Slížek 18. 12. 2018

Francii se zatím nepodařilo prosadit celoevropskou speciální daň pro velké technologické firmy, a tak ji už od ledna 2019 zavede aspoň na svém území.

Daň, známá pod zkratkou GAFA (vychází z prvních písmen v názvech firem, na které je zaměřena: Google, Apple, Facebook a Amazon), by podle francouzského ministra financí Bruna Le Maire měla v prvním roce státu vynést asi 500 milionů eur, píše britský deník Guardian.

Nové zdanění má být odpovědí na to, jak se velkým technologickým firmám kvůli rozdílným daňovým režimům v různých zemích EU daří vyhýbat placení daní – například odkláněním příjmů do zemí, kde je zdanění firem nízké.

Země jako je například Irsko, které takto na své území přilákaly centrály velkých IT firem, ale s navrhovaným celoevropským opatřením nesouhlasí. Vyjednávání zástupců členských států o nové dani tak začátkem prosince zkrachovala.

Detaily o tom, jak má nová daň fungovat, zatím známy nejsou. Na evropské úrovni se mluví o 3% zdanění příjmů z digitální reklamy, příjmů z prodeje zboží a služeb nebo příjmů založených na využívání osobních dat. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.