Hlavní navigace

Gartner: letošní prodeje PC a mobilů klesnou o 14 %

Sdílet

Karel Wolf 27. 5. 2020
Antény - 5G - BTS Autor: Depositphotos

Analytická společnost Gartner zveřejnila souhrnné odhady letošních prodejů elektronických zařízení, jako jsou domácí počítače, notebooky, tablety, ale i mobilní telefony. 

Verdikt, který doplňuje předchozí prognózy pro jednotlivé segmenty, navzdory převládajícímu současnému optimismu na trzích předvídá meziroční propad celého segmentu až o 14 %. Prodeje PC a notebooků mají výrazně zbrzdit, prodloužit se má také životní cyklus chytrých mobilních telefonů (průměr stoupne z 2,5 roku na 2,7). Trend podle analytiků společnosti nezachránila ani vlna home office, kterou přinesla po celém světě koronavirové situace. 

Prodej všech osobních zařízení podle odhadů meziročně klesne o 13,6 %, tedy z 2,160 miliard kusů z minulého roku na 1,866 miliardy. PC trh se má propadnout 193,1 milionu prodaných zařízení na 169,7 miliónu (o 10,5 %) a mobilní trh z 1,753 miliardy kusů na 1,498 miliardy, tedy o 14,6 %.

Prodej mobilních telefonů měl podle společnosti letos původně akcelerovat díky příchodu cenově dostupných 5G telefonů, ten se ale vlivem koronavirové pandemie a problémům s výrobou odsunul na neurčito. Prodeje 5G zařízení tak podle společnosti nebudou tvořit více jako 11 % z celého mobilního trhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.