Hlavní navigace

GitHub uložil pod arktický led svůj softwarový archiv, měl by přežít 1000 let

Sdílet

Karel Wolf 22. 7. 2020

Sbírka otevřeného programového kódu, která se nalézala na serverech společnosti GitHub Inc. k 2. únoru 2020 skončila uložená v arktickém podzemním krytu na Špicberském souostroví.

Na mikrofilmech od společnosti Piql by zde měla v podobě QR kódů teoreticky přežít 1000 let. Společnost to podle serveru Phys.org oznámila k příležitosti úspěšného dokončení procesu zálohy. Společnost plán na vytvoření dislokované geograficky neutrální zálohy oznámila v listopadu 2019

Data se tak nyní nalézají zálohována v hloubce 820 stop (asi 250 metrů) pod povrchem arktického permafrostu v bývalém uhelném dole poblíž špicberského města Longyearbyen.

Zdrojové kódy se vešly do 186 kazet s mikrofilmovými kotouči na bázi stříbra. Uloženy jsou v komprimované formě v podobě QR kódů (alespoň větší část z nich), které mají 8,8 milionu pixelů a celková kapacita jedné pásky je okolo 21 terabytů. K datům je přiložen i návod, jak při jejich čtení, dekompresi a interpretaci postupovat. Část dat je pro jistotu uložena také ve formátu, který je čitelný i pro člověka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.