Hlavní navigace

SkrzNaSkrz Speciál: Aliatel

Redakce

Korporátní internetová stránka společnosti Aliatel je bezpochyby avantgardním počinem. Chcete-li potěšit své oko působivým vizuálním zpracováním, určitě se stane místem vašich častých návštěv. Při získávání informací ovšem klade zavilý odpor, takže budete muset pravděpodobně použít jiný komunikační prostředek.

444

Korporátní internetová stránka společnosti Aliatel je bezpochyby avantgardním počinem. Škoda jen, že se nehodnotí pouze umělecké provedení, zde by jistě uspěla na výbornou. Web je téměř dokonalým opakem prezentace Českého Telecomu – jeho obsah je totiž působivý především graficky, nikoli však informačně. Při pátrání po konkrétních věcech se všude neustále pletou zejména životopisy a fotografie zaměstnanců společnosti, což zřejmě není právě to, kvůli čemu jste na internetovou stránku zavítali. A koho by napadlo hledat kupříkladu ekonomické výsledky Aliatelu v rubrice Lidé?

Většina průvodních textů je zanesena obskurně malým písmem do obskurně malého okénka, takže při čtení delších pasáží (internetová stránka jich bohudík či bohužel příliš neobsahuje) musíte neustále používat obskurně malé šipečky. Mnoho věcí je na webu navíc řešeno pomocí JavaScriptu, který má i ve standardních internetových prohlížečích občas tendenci stávkovat. Na druhou stranu je třeba ocenit fungující vyhledávání, které samo snaží dotaz inteligentně vyplnit podle klíčových slov. Dobře hledá kupříkladu jména zaměstnanců – ideální pro headhuntery. Pokud jste na web přišli za určitým cílem, pomůže mapa serveru. (red)

Jednou větou

„Aliatel nedávno s velkým očekáváním uvedl novou verzi svého webu, můj osobní dojem z něj je však poněkud ropačitý. Design je docela líbivý, ale ne všechno v mém browseru (MSIE 5.5) fungovalo tak, jak má. Největší výtka směřuje k přehlednosti: pokud tu budete chtít najít něco konkrétního, vyhraďte si na to volné odpoledne.“ (Marek Antoš, Internet Info)

„Nejen špatná navigace, ale i nedostatek podstatných informací.“ (Petr Bednář, Ringier)

„Oceňuji jazykovou mutaci (ENG), trochu však vázne navigace a hledání požadovaných informací.“ (Pavel Daniel, Marketing & Média)

„Celý ten web je tak dokonale sofistikovaný, až se v něm člověk ztrácí.“ (Martin Kopta, webdesignér)

„Web Aliatelu dělal někdo, kdo dal přednost hejblátkům před obsahem – hrůza. Bez mapy serveru nelze najít takřka nic.“ (Michal Krsek, nezávislý konzultant)

„Po chvíli méně odolné jedince udolá zírání do malého okénka na malinká písmenka, která posunujete miniaturními šipečkami.“ (Jiří Lahvička, MSN.Atlas)

„Zdlouhavá cesta za minimem textů, zato ve fotobance spousty fotografií (cizích) lidí, kteří se účastnili akcií Aliatelu (najdete tam i necizího Marka Antoše).“ (Libor Nováček, e-Biz)

Content 2017 - tip Footshop

„Dynamická grafika přímo vybízí ke zkoumání hlubin webu. Vyzbrojena mapou a přehlednými informacemi tu příště strávím minimálně hodinu.“ (Markéta Škodová, Strategie)

Průměr hodnocení poroty Průměr hodnocení redakce
Aktuálnost 1,25 2
Informační bohatost 1,5 3
Přehlednost 2,8 4
Design 1,9 1
Celové hodnocení 1,7 2,5

Závěrečné hodnocení: 2,1

Pozn.: Známky internetové stránce se udělují jako ve škole, tj. 1 je nejlepší a 5 naopak nejhorší.

Anketa

Jakou známku byste dali internetové stránce Aliatelu?

Našli jste v článku chybu?
5. 8. 2001 22:16
Roj (neregistrovaný)
Taxme se vsichni s poroto shodli, ze po obsahove strance to stoji za ..., ehm - zlámanou grešli. Tesil jsem se aspon na hezkou grafiku, dokonce jsem si to i najel, ale proboha - tohle ma byt HEZKA GRAFIKA???

A zaverecne hodnoceni ???Vysvetlete nekdo porote, ze nejhorsi znamka je za 5(pet!), nikoli za 1(jedna!)

Jestli tohle ma byt jakasi pomsta Telekomu od redakce a poroty, pak je to jedine mozne vysvetleni a doted jsem nechapal smysl cele akce. Bravo! :-)

3. 8. 2001 20:16
Martin Kopta (neregistrovaný)
Taky jsem se divil, proč to není ve flashi. Tohle by se tam náramně vyjímalo. Navíc by pak k tomu mohla být HTML verze, která by paní a pánům z poroty lépe vyhovovala. (Mimochodem, všimli jste si toho nesouladu mezi slovním chvástáním nás porotců a závěrečným očíslováním? Já jsem dokonce navrhoval výslednou ještě o 0,15 bodu lepší.)