Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.MVCR.cz

13. 7. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministerstvo vnitra České republiky se před nedávnem ústy svého ministra nechalo slyšet, že pracuje na zbrusu novém informačním portálu. Před několika týdny byl dokončen a vy nyní můžete posoudit, za co se v České republice utrácejí peníze daňových poplatníků. Hodnotí Petr Stuchlík (Fincentrum) a Petr Matoušek (Extra Média).

440

Petr Stuchlík


obchodní ředitel Fincentrum.cz
petr.stuchlik@fin­centrum.cz

Petr Matoušek


Extra Média
matousek@extra.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Výborná. Díky jednoduché struktuře a převaze textu by s načítáním neměl mít problém ani nejpomalejší modemista. Stránky se natahují svižně, dokonce i na mém pomalém modemovém připojení.
POUŽITELNOST
Na web MV ČR jsem vždy zavítal jen po kliknutí na výsledek fulltextového vyhledávání. Nenašel jsem žádnou službu ekvivalentní Obchodnímu rejstříku, kvůli níž bych se sem pravidelně vracel – pokud Vás ale profesionálně zajímá doprava, bezpečnost majetku a osob (hasiči, policie), či přemýšlíte o kariéře v řadách policie, můžete být jiného názoru. Oproti očekávání a strohé textové grafice však web slouží tak trochu i jako zábavný portál pro náročnějšího uživatele – viz obsah. Několikrát jsem potřeboval dohledat různé informace a vždy se mi to povedlo velmi rychle. Struktura serveru je logická a nemám jí téměř co vytknout. Snad jen lehce nečitelné ikony v záhlaví úvodní stránky. Tam by mohl přibýt i popis po najetí myší na obrázek (přestože se tento ukazuje nad záhlavím).
GRAFIKA A DESIGN
Je dobře, že ministerstvo vnitra neutrácí naše daně za grafiky. Na informačním webu tohoto typu není pro grafiku moc místa, i když pár morbidních obrázků z práce policie a hasičů bych jistě ocenil nejen já. Ale vážně – barevné přechody na hlavní stránce vypadají příliš amatérsky. Také bych asi sladil podobu a barvy jednotlivých částí webu. Mohl by být rozhodně modernější a přitom stále decentní. Takhle to není nejhezčí, avšak alespoň nezdržuje při natahování stránek.
OBSAH
Rozsáhlý, aktuální a překvapivě milý. Víte, že v celé ČR je 265.875 Petrů, ale jen 1.525 Stuchlíků? Dokonce míň než Antošů (1.579)! Matriky spadají pod vnitro stejně jako hasiči (ve středu bylo v Praze devět požárů) či policie. Užitečný je přehled všech serverů, na nichž najdete právní normy, publicisté ocení profily vysokých úředníků vnitra, poctivci horkou linku pro oznámení korupce, militaristé podmínky vydání zbrojního pasu. Několik ukázek předvádí šíři obsahu, která mne mile překvapila. Již jsem se o tom zmiňoval – obsah je nejsilnější stránka tohoto serveru. Našel jsem vždycky všechno co jsem potřeboval a nebyla to žádná obvyklá přání.
ORIGINALITA
Originalita ve státní správě není moc vítána, ale web MV ČR představuje toto silové ministerstvo docela lidsky. Oceňuji, že tvůrci webu dokázali najít informace, které jsou zajímavé „jen tak.“ Prostě mě dostalo, že jsem jeden z patnácti set českých Stuchlíků. Na českém Internetu jistě velmi originální, však také moc jiných ministerstev vnitra u není. Jinde ve světě jsou servery podobných státních institucích většinou na podobné úrovni.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Graficky slabší, obsahově skvělé, originalitou přesahující „suchost úřadu“. Skvěle zpracovaný web, snad jen ta grafika pokulhává.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
8/10 8/10

Anketa

Líbí se vám www.MVCR.cz?