Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.XKLIK.cz

16. 3. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Různých her najdete na Internetu více než dost. Jejich nabídka sahá od komplexně pojatých paralelních světů (Asheron's Call, EverQuest) až po různé webové záležitosti pro ukrácení dlouhé chvíle (Burza, Hokejka). Mezi druhou kategorii patří i www.XKLIK.cz. Hodnotí Jan Dočekal (The Wise) a Markéta Kaclová (Radiožurnál).

379

Jan Dočekal


The Wise
jan.docekal@the-wise.com

Markéta Kaclová


Český rozhlas 1 – Radiožurnál
marketa.kaclo­va@cro.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
S přístupností na server jsem problémy neměl, neboť z práce jde vše hladce, i když jsem si původně předsevzal, že to zkusím z domova po modemu. Velikost vstupní strany nenasvědčuje tomu, že by mělo komukoli činit potíže se k ní připojit během krátké chvíle. Musím přiznat, že se na Internet připojuji jen z pevné linky (2 mb/s), takže nemám vcelku problém. Ale: Neustále se načítají obrázky a také dva bannery. Někdy se spodní banner nenačte vůbec. Občas také vyhazují chybovou hlášku.
POUŽITELNOST
Použitelnost se v tomto případě těžko hodnotí. Vzhledem k tomu, že hra je určena k tomu, aby si lidé krátili čas, když si jej právě nekrátí chatováním. Z tohoto pohledu to použitelné rozhodně je. Myslím, že cílová skupina lidí by skousla i o něco odvázanější pojetí, na druhou stranu mobil nebo handsfree nejsou k zahození. I když podle počtu výher za uplynulé dny slouží hodnotné ceny, jako všude jinde, především coby lákadlo. Možná, že by při registraci měla být zmínka o trpělivosti. Po 50 kliknutích jsem si již přeříkával v duchu hlášky komentujích postaviček… Dobrá, pokud chcete vyhrát mobil, tričko, nějaká x-ka (což jsem nepochopila, co je), hvězdičku atd. Podmínkou ale je, že máte čas klikat na jednotlivé body a následně se vracet, a to ve frekvenci asi 100 kliků za hodinu, což třeba mně naprosto znemožňuje normální práci.
GRAFIKA A DESIGN
Neznám sice přesné charakteristiky uživatele Xlandu, ale přijde mi, že zvolený design je vzhledem k cílové skupině lehce infantilní. Více by mi seděl styl, jakým byla pojata např. reklama na nový Renault Clio. Použité technologie jsou samozřejmě výrazným limitem. Volba figurek připomíná podstatně více weby typu Alik.cz nebo mnohé dětské časopisy, než cartoonový styl, který je mezi mladými lidmi oblíben (Southpark, Simpsonovi apod.). Pěkná, patřím k obdivovatelům Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi a kreslíř obrázků Miloš Noll mne zavedl do let 1985–1987, kdy jsem byla předplatitelem Čtyřlístku. Nejdůležitějším obrázkem hry je stylizovaná kresba Pražského hradu.
OBSAH
Obsahem webu je samotná hra – kratochvíle. Vyčítám si, že jsem si nevyhradil více času k nalezení některé z cen. Pokud by ale web měl zaujmout i v jiném případě, než mezi chatováním, tak by kromě poutavější grafiky potřeboval třeba i krátký „adventure“ nebo „fun“ scénář. Takový, který by surfaře rozumově poškádlil a nebo pořádně pobavil. Realná nedostupnost hodnotných cen by v tom případě ani nevadila. Soutěž Xlandu je prý doplňkem pro chatování, zřejmě má vyplnit čas při čekání na odpovědi. Osobně jsem poctivě klikla „xkrát“, a tak mohu referovat, že: po kliknutí na obrázek se ukáže „radílek“, postavička, která vás má navigovat, kde jsou ukryty ceny. Většinou hlásí, že jste blízko, že za chvíli vyhrajete, že se vzdalujete od nějaké ceny, že má pro vás schován mobil atd. Každý den se zobrazuje včerejší umístění cen. Pokud prahnete po nějaké konkrétní ceně, můžete si v menu Dnešní ceny zjistit, jestli už nebyla náhodou vyhrána.
ORIGINALITA
Klikacích soutěží, ostatně ani příliš jiných (či dokonce kvalitnějších), jsem na českém Internetu moc nezaznamenal. V tomto ohledu je nutno přiznat jistý punc originality. Nechci se opakovat, ale vadou na kráse je nedostatek invence v grafickém zpracování a „scénářovém“ pojetí. Je zřetelné, že na rozdíl od klasických médií nebo bohatých klientů a jejich agentur, si provozovatelé internetového obsahu nemohou dovolit vymýšlet (nebo nechat vymyslet) soutěž, o které by se mluvilo. Hra není logická, strategická ani střílečka, vlastně jsem žádnou takovou nikdy neviděla, takže originální pro mne je. A kdybych měla čas, možná bych zkoušela vyhrát každý den.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Psal jsem již dost, tak tedy naprosto stručně: málo je víc než nic. Klikala jsem a klikala a nic jsem nevyhrála. Zapojila jsem Photoshop a kalkulačku a zjistila, že má šance vyhrát mobil je 1:204.800. Co mi fakt vadilo, bylo značné množství pravopisných chyb: chybějící čárky, školácké „by jsme“ atd.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
4/10 8/10

Líbí se vám www.XKLIK.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).