Hlavní navigace

Google čelí další antimonopolní kauze, stěžují si na něj weby s nabídkami práce

15. 8. 2019

Sdílet

Google - vyhledávání Autor: Depositphotos

Celkem 23 evropských online služeb na hledání či zprostředkování zaměstnání si stěžuje u Evropské komise na to, že Google zneužívá své dominance ve vyhledávání, informovala agentura Reuters.

Webům se nelíbí, že Google do výsledků hledání nabídek práce přidává svůj vlastní box, který agreguje inzeráty z jiných webů. Aby se nabídka do boxu dostala, musí splňovat technické požadavky Googlu (týkají se struktury dat zveřejněných na webu, aby je robot Googlu mohl snadno vyhedat a přečíst). Někteří provozovatelé se navíc obávají, že Google přes box sbírá data, která může použít k tomu, aby je nakonec úplně obešel.

V aktuálním dopisu Evropské komisi signatáři žádají, aby eurokomisařka Margrethe Vestagerová do vyšetření stížnosti nařídila Googlu dočasné zrušení vyhledávácí funkce. Mezi stěžovateli jsou například britská služba Best Jobs Online nebo německé servery Intermedia a Jobindex, píše Reuters.

Vyhledávání v nabídkách práce Google zprovoznil v roce 2017 v USA, od té doby novinku zapnul i v desítkách dalších zemí po celém světě – v Evropě podle dostupných informací například v Bělorusku, Francii, Německu, Španělsku, ve Velké Británii a v Rusku. V české verzi vyhledávače zatím hledání v pracovních nabídkách nefunguje.

Někteří provozovatelé vyhledávačů zaměstnání jsou ale s hledáním Googlu spokojení, dodává Reuters. Když si své weby optimalizují, přichází jim z vyhledávače podstatná návštěvnost.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 8. 2019 12:04

  Bleble

  Další co brečí, jak je Google zlý a špatný. Nebýt Googlu, tak nejsou ani oni. Pokud nechtějí být v boxu, tak ať nejsou. Když za to Googlu nebude platit nikdo, tak třeba nebude monopolem.

  Stejné jak když brečí bulvární weby, že je zlý FB, protože chce peníze, tak ať ho nepoužívají. Dobrý zpravodajský web inzerci na FB nepotřebuje, jako např. LUPA, ani nevím jestli nějaký FB má, protože chodím jen na přímo nebo přes RSS kanál.

  Stejně tak dobrý web s nabídkou práce nepotřebuje být v nějakém boxu.

 • 15. 8. 2019 15:04

  dino

  Jak často navštěvujete zpravodajské a pracovní portály? A když na Vás odněkud vyskočí "upoutávka" na zpravodajský či pracovní portál, jak často je to pro Vás přínosné? Já to mám tak, že článků na zpravodajských portálech přečtu pár desítek denně, zatímco inzeráty nabízející práci minimálně měsíce nepotřebuju vůbec. Proto si zpravodajské portály pamatuju a chodím na ně napřímo (či jinými cestami nezahrnujícícmi Google), zatímco když už jednou za čas potřebuju pracovní portál, tak prostě googlím.

  Možná jste freelancer, děláte krátkodobé zakázky a navíc je sháníte převážně na konkrétních portálech, pak by Vaše srovnání dávalo smysl... Ovšem co myslíte, kdo z nás je výjimka?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).