Hlavní navigace

Google čelí další antimonopolní kauze, stěžují si na něj weby s nabídkami práce

Sdílet

David Slížek

Celkem 23 evropských online služeb na hledání či zprostředkování zaměstnání si stěžuje u Evropské komise na to, že Google zneužívá své dominance ve vyhledávání, informovala agentura Reuters.

Webům se nelíbí, že Google do výsledků hledání nabídek práce přidává svůj vlastní box, který agreguje inzeráty z jiných webů. Aby se nabídka do boxu dostala, musí splňovat technické požadavky Googlu (týkají se struktury dat zveřejněných na webu, aby je robot Googlu mohl snadno vyhedat a přečíst). Někteří provozovatelé se navíc obávají, že Google přes box sbírá data, která může použít k tomu, aby je nakonec úplně obešel.

V aktuálním dopisu Evropské komisi signatáři žádají, aby eurokomisařka Margrethe Vestagerová do vyšetření stížnosti nařídila Googlu dočasné zrušení vyhledávácí funkce. Mezi stěžovateli jsou například britská služba Best Jobs Online nebo německé servery Intermedia a Jobindex, píše Reuters.

Vyhledávání v nabídkách práce Google zprovoznil v roce 2017 v USA, od té doby novinku zapnul i v desítkách dalších zemí po celém světě – v Evropě podle dostupných informací například v Bělorusku, Francii, Německu, Španělsku, ve Velké Británii a v Rusku. V české verzi vyhledávače zatím hledání v pracovních nabídkách nefunguje.

Někteří provozovatelé vyhledávačů zaměstnání jsou ale s hledáním Googlu spokojení, dodává Reuters. Když si své weby optimalizují, přichází jim z vyhledávače podstatná návštěvnost.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?