Hlavní navigace

Sdílení sítí O2 a T-Mobilu omezuje hospodářskou soutěž, říká Evropská komise

7. 8. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos / wrangel
Po skoro třech letech vyšetřování Evropská komise vznesla oficiální námitky proti sdílení sítí mezi dvěma ze tří českých operátorů.

Evropské komisi (EK) se nelíbí sdílení mobilních sítí mezi T-Mobilem a O2 (respektive firmou CETIN, do které O2 v roce 2015 vydělilo svou infrastrukturu). Podle předběžných závěrů jejího šetření dohoda mezi dvěma hlavními českými mobilními operátory omezuje hospodářskou soutěž. Dotčení operátoři s tím nesouhlasí, naopak Vodafone prohlášení přivítal.

„Komise sdělila českým mobilním operátorům O2 a T-Mobile a provozovateli telekomunikační infrastruktury CETIN, že podle jejích předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje hospodářskou soutěž, čímž porušuje antimonopolní předpisy EU,“ uvádí ve své zprávě Komise

Spolupráce operátorů podle ní „… nevede k větší efektivitě a kvalitě služeb, ale spíše pravděpodobně k tomu, že daní operátoři nejsou motivovaní své sítě a služby zlepšovat ve prospěch uživatelů.“

Tzv. prohlášení o námitkách není definitivním verdiktem, ale v podstatě formálním otevřením vyšetřování, které nepředjímá, jak nakonec případ dopadne.

Stížnost Vodafonu

Oba operátoři uzavřeli dohodu o sdílení sítí už v roce 2011 (O2 tehdy bylo ještě součástí skupiny Telefónica). Týkala se zpočátku stavby nových základnových stanic pro 3G síť. T-Mobile se podle smlouvy měl postarat o západní část republiky a O2 o východní. Firmy sdílením sítí ušetřily významné náklady na stavbu infrastruktury.

V následujících letech operátoři dohodu dále rozšiřovali. Dnes se podle Komise týká všech generací mobilních technologií (2G, 3G i 4G) a celého území Česka s výjimkou Prahy a Brna, tedy přibližně 85 % obyvatelstva.

Třetí tuzemský operátor, Vodafone, se dohody od začátku neúčastnil. Napadl ji stížností u českého antimonopolního úřadu a zároveň se pokoušel trojstranných jednáních ke sdílení sítí připojit, jenže neuspěl. ÚOHS pak případ předal Evropské komisi. Evropští regulátoři na podzim 2016 oznámili, že řízení skutečně zahajují. Předběžný výsledek se dostavil po necelých třech letech.

Připomeňme, že v roce 2015 sdílení sítí analyzoval také Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Tehdy ve svém nezávazném stanovisku neshledal, že by dohoda O2 a T-Mobilu narušila soutěž na trhu. Nevyloučil ale, že by k tomu nemohlo dojít v budoucnosti: „Sdílení sítí může mít určitý negativní dopad na hospodářskou soutěž v oblasti inovací. Na druhou stranu ale sdílení sítí pravděpodobně urychlí rozvoj 4G technologií a inovace v počáteční fázi výstavby 4G sítí. V současné době lze tedy očekávat spíše pozitivní vliv v oblasti inovací. Ve střednědobém a dlouhodobém časovém horizontu bude třeba tuto oblast monitorovat a pravidelně vyhodnocovat, zda v důsledku sdílení sítí nedochází ke zpomalování v oblasti inovací a nasazování nových technologií.“

Sdílení je dobré, ale…

Komise ve svém stanovisku přiznává, že sdílení sítí je obecně v telekomunikacích běžnou praxí, která snižuje náklady a může usnadnit rozvoj sítí. V konkrétním českém případě to ale podle ní nemusí platit a dohoda může bránit inovacím.

Český mobilní trh je podle Komise s pouhými třemi mobilními operátory vysoce koncentrovaný a O2/CETIN s T-Mobilem obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů. „Vodafone je menší a na rozdíl od ostatních dvou operátorů sdílejících své sítě nemá významný podíl v segmentu pevných linek,“ udává Komise, která v šetření nejspíš ještě nepřihlédla k nedávnému spojení Vodafonu s českým UPC.

Žádné konkrétnější argumenty zatím Komise nesdělila, v podstatě jen zopakovala to, co uvedla už v roce 2016.

Dotčení operátoři s námitkami Komise nesouhlasí. „Čeští zákazníci využívají nejkvalitnější mobilní sítě všech generací, které pokrývají téměř 100 % území ČR, rozhodně tedy netrpí negativními důsledky sdílení sítí,“ říká šéf českého a slovenského T-Mobilu José Perdomo Lorenzo. Magentový operátor také varuje, že by rozhodnutí mohlo narušit chystanou stavbu 5G sítí, která se podle Lorenza bez sdílení sítí neobejde.

Brání se také CETIN, který od vydělení v roce 2015 infrastrukturu pro O2 spravuje. „Sdílení sítí v České republice má nepopiratelné přínosy v podobě rychlejšího mobilního internetu a kvalitnějšího pokrytí. Lze to dokumentovat na srovnáních, která potvrzují, že v pokrytí mobilním signálem patříme ke špičce v celé EU. A podmínky pro sledování videa jsou v Česku vůbec nejlepší mezi hodnocenými státy,“ uvádí firma v oficiálním prohlášení.

Content tip EARLY

O2 ve své reakci říká, že pochybnosti Komise chápe hlavně jako přípravu na debatu o sdílení v 5G sítích. „Ke sdílení sítí jsme přistoupili jako jedni z prvních v Evropě a jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s platnými právními a regulatorními pravidly. Dnes je sdílení sítí naprosto běžné ve většině evropských zemí. Obavy Evropské komise jsme proto připraveni rozptýlit. Současnou analýzu chápeme především jako podstatný vstup do debaty o nastavení podmínek pro budování sítí páté generace, u kterých bude sdílení klíčové pro všechny operátory v Evropě.“

Naopak Vodafone, který si na sdílení sítí svých konkurentů stěžoval, předběžný výrok Komise přivítal. „Jsme rádi, že Evropská komise vyjádřila své výhrady ke sdílení mobilních sítí T-Mobile a O2/CETIN v České republice. Od roku 2013 předkládáme důkazy, že toto masivní sdílení mobilních sítí na celém území ČR, kromě Prahy a Brna, poškozuje hospodářskou soutěž na českém mobilním trhu a tím i české spotřebitele. Očekáváme, že české úřady v maximální míře zohlední výhrady Komise v podmínkách připravované aukce kmitočtů," stojí v oficiální reakci operátora.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).