Hlavní navigace

O sdílení sítí českých operátorů místo ÚOHS rozhodne Evropská komise

Autor: Isifa
David Slížek

Verdikt nad sdílením síťové infrastruktury, které operátorům umožňuje levněji pokrývat ČR signálem, vynese Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž.

Spor ohledně sdílení sítí a společné výstavby LTE stanic tuzemskými operátory rozhodnou úředníci v Bruselu. Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes oznámil, že případ předává Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG Competition).

Podle tiskové zprávy ÚOHS totiž DG Competition v současné době řeší i několik dalších případů sdílení sítí v Evropě a chce o nich rozhodnout jednotně:

DG Competition považuje za zásadní, aby v této oblasti nedocházelo k neprovázanému posuzování („izolovaných“) národních případů, které by nemuselo dostatečně zohlednit celou šíři unijního telekomunikačního trhu a ve svém důsledku mohlo vést k ovlivnění či narušení soutěže na telekomunikačních trzích v jednotlivých členských státech i celé EU.

Český ÚOHS tak své šetření zastavil a bude s DG Competition na vyřešení sporu spolupracovat.

Kdo s kým

Na sdílení infrastruktury pro LTE se loni na jaře dohodli dva ze tří českých operátorů - O2 a T-Mobile, kteří mají dřívější zkušenosti i se sdílením 3G sítí. Území Česka si rozdělili na dvě části – východ republiky spravuje O2 a západ si vyhradil T-Mobile.

Třetí hráč, Vodafone, zůstal stát mimo a záhy podal stížnost k ÚOHS. Ještě než úřad stihl rozhodnout, ukázalo se, že operátor se svými konkurenty dále jedná o možné dohodě.

Zatímco však T-Mobile a O2 záhy spustili první společné vysílače, jednání s Vodafonem ani po devíti měsících nedospěla k žádnému výsledku. 

Content 2017 - tip Footshop

Vodafone navíc před týdnem podal kvůli údajnému stlačování marží žalobu na O2 – což například telekomunikační expert Jiří Peterka ve svém komentáři označil za možný signál, že jednání definitivně zkrachovala:

To, že Vodafone nyní podává žalobu na O2, vnímám tak trochu i jako signál toho, že jednání (s O2 a T-Mobile) buďto již skončila neúspěchem, nebo jsou ve slepé uličce a Vodafone si od nich už moc neslibuje.

Tak jako tak teď budeme čekat na to, až ve sporu rozhodne Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise.

Našli jste v článku chybu?
23. 3. 2015 18:04
José (neregistrovaný)

To neni tak jednoduche, jak se zda. MPO/CTU chtelo rychle pokryti siti LTE, podminky pokryti jsou dane licenci. Op.pokryli za rok temer celou CR, pricemz dva se dohodli, ze si pomuzou. Na tom neni nic zakazaneho ani spatneho.

23. 3. 2015 16:30
Radostník (neregistrovaný)

Je to dobře, protože ÚOHS ani ČTÚ by nenašly ani náznak ohrožení konkurence.