Šéfové obou operátorů si od podpisu smlouvy slibují rychlejší pokrytí republiky signálem LTE. Dokonce dřív, než jim nařizují podmínky aukce. Sdílení sítí je přitom celoevropským trendem, což potvrzují úspěšná obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či Francii,
tvrdí Luis Malvido, generální ředitel O2.
Operátoři mají se sdílením sítí zkušenosti už z dřívějška, kdy si půjčovali signál především sítí třetí generace. Podle šéfa T-Mobile Milana Vašiny by měla smlouva přinést i úspory, které chtějí v současné době klesajících výnosů investovat zpět do sítí.
Vodafone, který se do sdílejícího tandemu nedostal, má nejrychlejší variantou (teoreticky až 150 Mbps) pokryto zatím nejvíc lokalit. Jde ale především o menší města. Spojení dvou největších konkurentů už delší dobu kritizuje. „Na riziko koordinace O2 a T-Mobilu jsme upozorňovali již před poslední kmitočtovou aukcí. Vzhledem k přísně nastaveným podmínkám aukce je totiž skutečný přínos oznámeného sdílení pro další rozvoj konkurenčního boje o zákazníky pochybný,“ tvrdí mluvčí operátora Markéta Kuklová.
Spolupracující operátoři si rozdělí republiku na západní a východní část. A to i přesto, že nejsilnější pokrytí mají oba v Praze a kolem samotné metropole.
Východ republiky bude spravovat O2 a západ si vyhradil T-Mobile. První testy sdílení by se měly rozjet během května a v druhém pololetí letošního roku by měl začít komerční provoz se slibovanou maximální rychlostí 75 Mbps.