Hlavní navigace

Google Glass jsou zpět. Nové chytré brýle už nějakou dobu tajně používají firmy

Sdílet

Jan Sedlák 19. 7. 2017

Chytré brýle Google Glass byly před pár lety skoro všude. Zpětně viděno, šlo spíše o tradiční „gimmick“ a nebylo velkým překvapením, že se Google nakonec z oblasti stáhl a na nějakou dobu odmlčel. Nyní se ovšem potvrzují spekulace, že se na projektu na pozadí nadále pracovalo.

Konkrétně na něm dělala a dál bude dělat společnost X spadající pod holding Alphabet, kam patří i Google. Šéf projektu Glass Jay Kothari zveřejnil blog, kde popisuje, že X své brýle už nějakou dobu aktivně testuje s řadou společností. Například GE tuto rozšířenou realitu (AR) využívá pro práci s leteckými motory.

AR dokáže přes běžnou realitu promítat doplňující virtuální prvky, což se v průmyslu typu GE hodí třeba pro popisky, vysvětlující videa a tak dále. Blog X ukazuje také další příklady využití Glass Enterprise Edition u DHL či ve zdravotnickém sektoru. Vlastní software pro brýle zatím dělá 30 partnerů.


Autor: Google

Alphabet tedy evidentně na AR stále má veliký zájem a vidí v něm velký potenciál. Zřejmě se zde utká s brýlemi HoloLens od Microsoftu, které se v průmyslu a dalších oblastech rovněž začínají prosazovat (viz naše reportáž z Německa). Potenciál HoloLens ve školách zase vidí čeští Lifeliqe. Microsoft si je vybral jako partnery HoloLens pro vzdělávání (náš článek).

Do AR nedávno ohlásil vstup také Apple. Ten představil platformu ARKit, která zatím vypadá velice slibně a majitelům iOS zařízení dává do rukou pěkný nástroj na práci s rozšířenou realitou. Aktivity kolem AR se rozjíždějí i v Česku. Tvůrců je řada a v oboru vznikla asociace (náš rozhovor).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.