Hlavní navigace

Google se dohodl s Francií, za vyhýbání se daním zaplatí skoro miliardu eur

Sdílet

David Slížek 13. 9. 2019
Google - vyhledávání Autor: Depositphotos

Google zaplatí ve Francii skoro miliardu eur jako vyrovnání za to, že se v zemi snažil vyhýbat placení daní. Informovala o tom agentura Reuters. 

Firma souhlasila s tím, že uhradí pokutu 500 milionů eur a doplatí dalších 465 milionů eur jako dodatečnou daň. Francouzské úřady za to ukončí čtyřleté vyšetřování toho, jak firma v zemi platila příliš nízké daně. 

Google totiž většinu svých tržeb v Evropě převádí na svou evropskou centrálu v irském Dublinu a daně z příjmu pak platí převážně tam. Je to pro něj výhodné: v Irsku jsou totiž firemní daně relativně nízké

Francie původně po Googlu chtěla asi 1,6 miliardy eur a na začátku vyšetřování vylučovala, že by se s firmou někdy mohla dohodnout. Po čtyřech letech ale úřady změnily názor. Podle Geralda Darmanina, jednoho z ministrů francouzské vlády, je současná dohoda precedentem a úřady jednají o podobném vyrovnání i s dalšími firmami.

V Česku chce vláda ušlé daně z příjmu z velkých technologických firem dostat ve formě speciální tzv. digitální daně ve výši 7 %. Její návrh odeslalo ministerstvo financí začátkem září na vládu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.