Hlavní navigace

Google se podělí o správu AMP s komunitou, časem by projekt mohla převzít nadace

Sdílet

David Slížek 25. 9. 2018

Accelerated Mobile Pages (AMP) jsou příliš velký projekt na to, aby jej mohl mít na bedrech jeden člověk, říká Google a navrhuje, aby se o jeho vedení v novém organizačním systému nově starala také komunita.

„Na vývoji AMP se vždy podíleli vývojáři a organizace, které jej používaly, ale řízení projektu bylo soustředěno do rukou technologického lídra, který ve výsledku rozhodoval o tom, co se bude dělat a jak,“ popisuje dotyčný vůdce Malte Ubl z Googlu. „To může fungovat u menších projektů, ale ne u projektu velikosti AMP,“ dodává.

Google se tak chce o správu projektu nově podělit s komunitou, která jej pomáhá vytvářet (78 % přispěvatelů podle firmy pochází ze společností mimo Google). Rozhodovací pravomoce má dostat řídící výbor (Technical Steering Committee) složený ze zástupců firem, které se na vývoji podílí. Žádná z nich v něm nemá mít více než třetinu křesel.

Řídícímu výboru má pomáhat poradní komise (Advisory Committee), která má zastupovat větší množství vývojářů. A na konkrétních problémech budou pracovat jednotlivé pracovní skupiny (Working Groups). Celý návrh si můžete prostudovat na GitHubu.

Kandidáty do řídícího a poradního výboru mohou lidé navrhovat prostřednictvím webového formuláře. Členy poradní komise se mají stát například zástupci médií (El País, Washington Post a další), e-commerce hráčů (AliExpress a eBay), platforem (Cloudflare a Automattic) a další. Google také slíbil, že do budoucna uvažuje o převedení celého projektu na samostatnou nadaci.

AMP se od svého startu potýkají mimo jiné s kritikou, že jde o pokus jedné firmy změnit webové standardy podle svého a ovládnout to, jakým způsobem se tvoří weby. To, že projekt patří Googlu, je pro řadu lidí zásadním problémem, kvůli kterému AMP nechtějí využívat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 9. 2018 13:15

    Michal Lupecka

    Tento postup bych tedy netipoval. To že Google se chce zbavit vlivu na AMP aby se z něj snáze mohl stát standard bylo oznámeno a nebylo to nic nečekaného. Akorát se tak nějak mezi komunitou odhadovalo, že by ho předal například Apache Software Foundation nebo ho přehodil přímo na W3C, kde sám Google má v kontrolní komisi hodně lidí a tak by si vlastně zachoval nějaký ten i když nepatrný vliv na AMP i nadále.