Hlavní navigace

Google podepsal s českými vydavateli první dohody o placení za jejich online obsah

Sdílet

David Slížek 22. 2. 2021
Google News Showcase - Velká Británie Autor: Google
  • 23. 2. 9:30 – doplnili jsme vyjádření českého Googlu

Také někteří čeští vydavatelé už podepsali s Googlem dohody ohledně zahrnutí jejich obsahu do aplikace Google News Showcace. Google o tom bez dalších detailů informoval na svém evropském twitterovém účtu.

Lupě se poté podařilo od zdrojů seznámených s vyjednáváním zjistit, že smlouvy už údajně podepsalo několik tuzemských vydavatelů a s dalšími Google jedná. 

AKTUALIZACE 23. 2. 9:30 - „Vyjednáváme s vydavateli už i v České republice, některá vyjednávání probíhají, některé ze smluv jsou již podepsány,“ potvrdila později Lupě mluvčí českého Googlu Alžběta Houzarová

Zjistit, kteří konkrétní čeští vydavatelé už dohody podepsali, ale prakticky není možné. Na dotazy Lupy obvykle reagují tím, že vyjednávání připouštějí, ale jeho výsledky nemohou komentovat. Jednání s Googlem je totiž vázáno přísnými dohodami o mlčenlivosti (NDA).

Google News Showcase je aplikace v rámci Google News, přes kterou mohou partnerská média zveřejňovat svůj vybraný obsah a Google jim za to platí. V Česku zatím aplikace není oficiálně dostupná, Google nicméně před dvěma týdny potvrdil, že s českými vydavateli jedná.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.